Geri git   ForumAnkebut İslami sohbet,Kuran,Tefsir ve Fıkıh Paylaşım Merkezi > ..:: DİNİ KONULAR ::.. > DİNİ BİLGİLER
Kayıt ol YardımBağış Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

DİNİ BİLGİLER Din adına bildiklerinizi paylaşmak istemez misiniz?

Yeni Konu aç  Cevapla
Seçenekler
Okunmamış 03.05.07, 09:53 PM   #1
RıZa BeRKaN
Erkek Üye
 
RıZa BeRKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
Mesajlar: 1.600
Üye No: 12946

Tesekkür: 16
110 Mesajına 132 Teşekkür Aldı

Seviye: []
Aktiflik: /
Güç: /
Deneyim: %

Tesekkür: 16
110 Mesajına 132 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 11 RıZa BeRKaN is on a distinguished road
Standart ALLAH'A ŞÜKREDENLER

"Ey iman edenler size rızık olarak verdiklerimizin temiz olanlarından yiyin ve yalnızca O'na kulluk ediyorsanız, (yine yalnızca) Allah'a şükredin." (Bakara Suresi, 172)
Şükür, Kuran'da üzerinde en çok durulan konulardan biridir. Yetmişe yakın ayette şükretmenin öneminden bahsedilir, müminlere şükretmeleri hatırlatılır, şükredenlerin ve şükretmeyenlerin örnekleri verilir, dünyadaki ve ahiretteki durumları bildirilir. Şükür, imanın ve tevhid inancının en büyük göstergelerinden biridir. Bir ayette şükretmek, “yalnızca Allah'a kulluk etme”nin şartı olarak belirtilir:
Allah’a Şükür
Şükür ne demektir?
Şükür “yapılan iyiliğe, verilen nimete karşı hoşnutluk, minnettarlık ve teşekkür hissi duymak, onun değerini bilmek” demektir.

Allah’a şükür ne demektir?

Allah’a şükür ise; Bizleri yaratan, yaşatan, esirgeyen ve koruyan Allah’a verdiği nimetlerden dolayı teşekkür etmektir. Diğer bir ifadeyle Allah’a şükretmek, onun verdiği nimetleri iyi değerlendirip, onun hoşnut olacağı şekilde değerlendirmektir.

İnsanı teşekkür etmeye (şükretmeye) yönelten sebep nedir?

İnsan sahip olduğu nimetlerin, iyilik ve güzelliklerin farkına varınca, hoşnut olur ve sevinir. Bu durum onun mutlu olmasını sağlar. Bu durumun oluşmasına katkıda bulananlara karşı minnettarlık hisseder, bu duygularla onlara teşekkür eder. Değerini bildiğini ifade etmek onu üzecek söz ve davranışlardan kaçınır ve her zaman onu iyi duygularla anar.

Bir kimse bize bir iyilik yaptığı zaman neden teşekkür etmeliyiz?

Günlük yaşamımızda bize bir kimse iyilik ettiği zaman mutlu olur, ona teşekkür ederiz. Her zaman onu iyi duygularla hatırlarız. Çünkü iyilik yapan kimse bize değer vermiş, ilgi ve yakınlık göstermiştir.

Niçin Allah’a şükrederiz?

Bizleri yaratan, yaşatan, esirgeyen ve koruyan Allah’a verdiği nimetlerden dolayı teşekkür ederiz. Yüce Allah Kur’an’da “...Bana şükredin; sakın nankörlük etmeyin”(Bakara 152) buyurarak kendisine teşekkür etmemizi(şükretmemizi) istemektedir. Allah, kendisine övgü ve teşekkür borçlu olduğumuz yaratıcımızdır. Çünkü o, insanı özenle, değerli ve üstün varlık olarak yaratmıştır. İnsana ilgi ve yakınlık göstererek, evrendeki her şeyi onun emrine vermiştir. Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: “Allah, yerde ne varsa hepsini sizin için yarattı.” (Bakara suresi, 29)

Allah’ın bize olan nimetleri sayamayacağımız kadar çoktur. İnsan olarak yaratılmak en büyük nimettir. Rabb’imiz bize el, ayak, göz, kulak gibi organlar; akıl vermiştir. Yediğimiz çeşit çeşit besinler, teneffüs ettiğimiz hava, hizmetimize sunulan bütün tabiat varlıkları hep birer nimettir. Nasıl küçük bir iyilik yapana teşekkür ediyorsak, bizi yaratan, besleyip büyüten, esirgeyen, bağışlayan, koruyan Allah’a da teşekkür etmemiz gerekir. “Ya Rab, bütün bunları bize veren sensin, bu sebeple sana sevgi, saygı, minnet ve teşekkür borçluyum!”diyerek Allah’a şükretmek güzel bir davranıştır.


Günlük konuşmalarımızda Allah’a şükür ifadesini nerede ve nasıl kullanırız?

Allah’a olan teşekkürümüzü “Elhamdülillah”, “hamt olsun”, “Allah’a şükür”, “Çok şükür” veya “Allah’a çok şükür” gibi sözlerle belirtiriz. Örneğin Yemek yerken veya su içerken Bismillah diyerek Allah’ın adını anar, yemekten veya su içtikten sonra “Allah’ım çok şükür” diyerek, Allah’a şükrederiz. Bir işi başardıktan sonra “Allah’a şükürler olsun, bu işten de alnımızın akıyla çıktık” diyerek şükrümüzü ifade ederiz. Yolculuk bittikten sonra “Allah’a şükür kazasız, belasız geldik”, hastalıktan kurtulduktan sonra “çok şükür Allah’a iyileştim” diyerek şükrümüzü belirtiriz. Bir kimse bize “Nasılsınız? Diye sorduğunda “Çok şükür, Allah’a şükür veya Allah’a hamdolsun iyiyim” diyerek Allah’ı över, durumumuzdan memnuniyetimizi belirtiriz. Ayrıca Elimizdeki nimetleri ve yeteneklerimizi Allah’ın hoşlanacağı şekilde kullanmak ta bir çeşit şükürdür. Örneğin Allah’ın verdiği nimetleri onun kullarıyla paylaşmak ve yardımlaşmak da Allah’a şükretmektir.

Allah’a şükretmek bize neler kazandırır?

Allah’ın buyruğunu yerine getirmiş olur ve onun sevgisini kazanırız. Bize verdiği değeri, ilgi ve yakınlığı kalbimizde hissederiz. Bu durum bizim mutlu ve huzurlu olmamızı sağlar.
Allah’a şükretmek bir anlamda; verilen nimetleri onun hoşlanacağı şekilde değerlendirmektir. Bu da Allah’ın koyduğu kurallara uymak ve onları gözetmekle gerçekleşir. Bu durum bize verilen nimetleri daha dikkatli, yerli yerinde kullanmayı ve değerini bilmeyi öğretir. Elimizdeki nimetleri artmasına ve bereketlenmesine yardımcı olur. Yüce Allah Kur’an’da “Ant olsun eğer şükrederseniz elbette size nimetlerimi artırırım”(İbrahim suresi, ayet 7) buyurarak bu duruma işaret etmektedir. (Anlatım: Osman Ay)

__________________
[Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...]


Allahım, maksadım Sensin; talebim hoşnutluğundur,rızandır.Konu RıZa BeRKaN tarafından (13.03.10 Saat 01:44 PM ) değiştirilmiştir..
RıZa BeRKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 04.05.07, 01:28 PM   #2
medine
Guest
 
medine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: n/a
Üye No:


Seviye: []
Aktiflik: /
Güç: /
Deneyim: %

Standart Cevap: ::. Nelere Şükrederiz ? .::

nelere şükretmeyiz ki...
şükredeceklerım saymakla bitmez heralde...

  Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 04.05.07, 09:51 PM   #3
RıZa BeRKaN
Erkek Üye
 
RıZa BeRKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
Mesajlar: 1.600
Üye No: 12946

Tesekkür: 16
110 Mesajına 132 Teşekkür Aldı

Seviye: []
Aktiflik: /
Güç: /
Deneyim: %

Tesekkür: 16
110 Mesajına 132 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 11 RıZa BeRKaN is on a distinguished road
Standart


*Şükür; verilen nimetleri yerli yerinde kullanmak,Allahü Tealaya isyan etmemek, nimetleri kullanırken sahibini unutmamak, görülen iyiliğe teşekkür etmek demektir.

*Şükür; Hz.Allaha, vermiş olduğu nimet ve ihsan mukabilinde, tazimde bulunmaktır.

*Şükür; Allahü Tealanın ihsan ettiği nimetleri dil ile itiraf kalp ile ikrar etmektir.

*Nimet; Cenabı hakkın, kullarına ihsan ettiği,onlarında lezzet aldıkları ve istifade ettikleri her şeydir.

*Nimetlere şükretmek , ona ikram eden razzakın büyüklüğünü itiraf etmektir.Bunlara karşılık aldırış etmemek ise küfranı nimettir.

*Şükür; Kulların,Cenabı hakkın,kendilerine ihsan etmiş olduğu nimetlerini idrak etmeleri ve bu nimetleri mukabilinde hizmet etmeleridir.Kişi kendisine gelen iyiliğe layık olmadığı halde ,o iyiliğin kendisine verildiğini bilirse, işte bu şükürdür.

***
Teşekkür etmek; bu durumda iyilik yapana * Sen ,bana,layık olmadığım halde iyilikte bulundun,ben bunun idrakindeyim,sana memnuniyetimi ifade ediyorum* demektir.

***

*Şükür; İyiliği iyilikle karşılamak demektir.

*Şükür; Allahü Tealaya karşı kulun yapması gereken bir vazifedir.Çünkü Hz.Allah onu yaratmış ve sayısız nimetler ihsan etmiştir.Bu nimetlere karşı kullarının şükran veya küfran yollarından herhangi birini seçmek üzere serbest bırakmıştır..Kul ,şükür yolunu tercih ederse;elindeki nimetleri ,Hz.Allahın razı olacağı bir surette sarf ederse,Allahü Teala onun bu şükrünü karşılıksız bırakmaz, nimetini arttırır.

__________________
[Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...]


Allahım, maksadım Sensin; talebim hoşnutluğundur,rızandır.Konu RıZa BeRKaN tarafından (13.03.10 Saat 01:46 PM ) değiştirilmiştir..
RıZa BeRKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 21.07.07, 01:20 PM   #4
kolcu
Guest
 
kolcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: n/a
Üye No:


Seviye: []
Aktiflik: /
Güç: /
Deneyim: %

Standart Allahü Tealaya Şükrün Lüzumu


Hiç yokken varlık âlemine geldiğimiz için, şükür gerektiği gibi, şunlardan dolayı da, şükür gerekir:
1- Allahü teâlâ, bizi insan değil de, cansız bir varlık, bir bitki veya bir hayvan olarak da yaratabilirdi. Bir böcek, bir yılan, bir köpek veya bir domuz olarak da yaratabilirdi. İnsan olarak yarattığı için, ne kadar şükretsek azdır.
2- Müslüman bir ülkede doğduğumuz için de, şükretmek gerekir. Gayrimüslim bir ülkede dünyaya gelseydik, araştırıp iman etmemiz çok zor olurdu. Müslüman ülkede doğmamız, Allahü teâlânın bir ihsanıdır. Bunun için, ne kadar şükretsek azdır.
3- Müslüman ülkede doğduğumuz halde, dinsiz bir çok kimse vardır. Biz de, onlar gibi olabilirdik. Müslüman olduğumuz için, ne kadar şükretsek azdır.
4- Müslüman aileden dünyaya geldik. Onlar, Müslüman olmasa idi, bizi de, kendileri gibi yetiştirebilir, İslamiyet’i bulmamız zorlaşırdı. Bunun için, ne kadar şükretsek azdır.
5- Müslüman ülkede olmamıza rağmen, çok örneği olduğu gibi, bozuk çevrenin propagandalarına aldanarak, imanımızı kaybedebilirdik. İmanlı olduğumuz için, ne kadar şükretsek azdır.
6- Musa aleyhisselam gibi büyük bir peygamber, bu ümmetten olmak için dua etmiştir. Bir peygamberin bile isteyip de, kavuşamadığı nimete, bizi kavuşturan, Muhammed aleyhisselamın ümmeti yapan Allahü teâlâya ne kadar şükretsek azdır.
7- Ülkemizde ve dünyada, insanların çoğu, namaz kılmaktan mahrumdur. Namaz kılmak, Allahü teâlânın kulunu kendisine muhatap seçmesi, huzuruna kabul etmesi demektir. Milyonlarca, milyarlarca insan arasından, bizi muhatap kabul etmesi, bize yap, yapma diye emirler vermesi, her gün beş sefer, huzuruna kabul etmesi, ne büyük nimettir. Böyle büyük bir nimete, ne kadar şükretsek azdır.
8- İslam ülkelerinde, çeşitli bid’at ehli gruplar var. Bid’atler, ibadet gibi işleniyor. Biz de, bid’at ehli olabilirdik. Bu sapık yollardan birinde olmadığımız için, ne kadar şükretsek azdır.
9- O kadar bid’at fırkaları varken, Cehennemden kurtulacağı, hadis-i şerifle bildirilen, Ehl-i sünnet vel cemaat fırkasına uygun iman etmeyi ihsan ettiği için, Allahü teâlâya, ne kadar şükretsek azdır.
10- İslam âlimlerini tanımayı, sevmeyi, kitaplarını okuyarak dinimizi doğru öğrenmeyi bize nasip ettiği için de, Allahü teâlâya ne kadar şükretsek azdır.
Vücudun her zerresi, gelse de dile,
Şükrün binde birini, yapamaz bile.
Çünkü Allahü teâlânın nimetleri, ihsanları saymakla bitmez. Bir âyet-i kerime meali:
(Allah’ın nimetlerini saymaya kalksanız, bitiremezsiniz.) [Nahl 18]
Bunca nimetlere şükrediyor muyuz? Nimet içinde yüzen şükrü kolay hatırlayamaz. Bir âyet-i kerime meali de, şöyledir:
(Kullarım içinde hakkıyla şükreden azdır.) [Sebe 13]
Şükretmemek nankörlüktür. Allahü teâlâ, (Şükrederseniz, nimetlerimi artırırım. Nankörlük ederseniz, azabım çok şiddetlidir) buyuruyor. (İbrahim 7)
Şükretmek için İslam’a uymak gerekir.


[[Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...] e-posta grubundan]

  Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 05.11.10, 10:37 PM   #5
bedi
Kardeş
 
bedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 1.286
Üye No: 24343

Tesekkür: 539
690 Mesajına 1143 Teşekkür Aldı

Seviye: []
Aktiflik: /
Güç: /
Deneyim: %

Tesekkür: 539
690 Mesajına 1.143 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 10 bedi is on a distinguished road
Standart Şükretmesini Bilmek

ŞÜKÜR TABLOSU

[Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...]
Bir çok arkadaşın var demektir
Faturalarını ödeyebiliyorsan
Bir işin var demektir.
Pantolonun biraz sıkıyorsa
Aç kalmıyorsun demektir.
Gölgen seni izliyorsa
Güneş ışığını görüyorsun demektir.
Otobüsten indiğin yerden işyerine yolu uzun buluyorsan
Yürüyebiliyorsun demektir
Hükümet hakkında eleştiri yapabiliyorsan
Konuşma özgürlüğün var demektir
Yanındaki adamin sesinden rahatsız oluyorsan
Duyuyorsun demektir.
Camları silmen , çatıyı onarman gerekiyorsa
bir evde yasiyorsun demektir
Doğalgaz faturan yüklü geliyorsa
Isınıyorsun demektir
Yığınla yıkanacak ve ütülenecek çamaşırların varsa
Yığınla giyeceğin var demektir
Çalar saatin sabahın nurunda çalıyorsa
Yaşıyorsun demektir
Aksamları kendini yorgun hissediyor ve bacakların ağrıyorsa
O gün üretici olmuşsun demektir
VE TÜM BUNLARIN FARKINA VARABİLİYORSAN!
MUTLUSUN DEMEKTİR

KANAAT VE ŞÜKÜR....
Sorunsuz bir yaşam değil,
Onlarla başa çıkabilme yeteneği demektir....SANMA Kİ DERT SADECE SENDE VAR..

SENDEKİ DERDİ NİMET SAYANLAR DA VAR..

'

demek ki neymiş :
derdimi dinledim, derdimden iğrendim...
onun derdini gördüm, derdime imrendim...
Ömür Dediğin Üç Gündür,
Dün Geldi Geçti, Yarın Meçhuldür,
O Halde Ömür Dediğin Bir Gündür,
O Da Bugündür...

__________________
Sultân-ı Resûl Şâh-ı mümeccedsin efendim
Bîçârelere devlet-i sermedsin efendim.
Dîvân-ı ilâhide ser-âmendsin efendim.
Menşûr-i “leamrük” le müeyyedsin efendim

Sen Ahmed-ü Mahmûd-ü Muhammedsin efendim,
Hak’dan bize Sultân-ı müeyyedsin efendim!...
Şeyh Galib

"derin yaralarını sardıkların senin eline vururken,
sen aldırmayıp yaralarını sarmaya devam ediyorsun."
IŞIK ADAM
bedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bedi Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Okunmamış 09.11.10, 12:51 PM   #6
şuaranur
 
şuaranur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 1.511
Üye No: 25068

Tesekkür: 2551
663 Mesajına 912 Teşekkür Aldı

Seviye: []
Aktiflik: /
Güç: /
Deneyim: %

Tesekkür: 2.551
663 Mesajına 912 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 10 şuaranur is on a distinguished road
Standart Cevap: Şükretmesini Bilmek

Allah razı olsun..

Şükür, nimetleri doğrudan doğruya Allah'tan bilmek, o nimetlerin kıymetini takdir etmek ve o nimetlere kendi ihtiyacını hissetmekle olur."RNK


''İlim,azığımızdır''şuaranur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
şuaranur Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
bedi (09.11.10), Sultanım Reyhanim (09.11.10)
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
EN ÇOK KİMLERE VE NELERE KIZARSINIZ? *Kayıp Elçi* Anketleriniz 26 22.10.09 01:30 PM
::. Nelere Şükrederiz ? .:: RıZa BeRKaN Anketleriniz 80 16.06.08 08:01 PM
şükrederiz Rabb'imize DİLARA Dua bölümü 0 29.07.07 09:07 AM

 

 
Toptan Duvar Kağıdı
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247