Seçenekler
Okunmamış 26.02.11, 02:03 PM   #1
mücevvid

mücevvid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 12
11 Mesajına 27 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 9
mücevvid is an unknown quantity at this point
Standart "Züleyhâ" Kimdir?

ÖZ:
forumankebut.net - "Züleyhâ" Kimdir?
Züleyhâ, Kur’ân-ı Kerîm ve Kitâb-ı Mukaddes’te ismi belirtilmeksizin
sözü edilen önemli karakterlerden biri olarak karşımıza çıkar. Mısır’ın
firavunlar tarafından yönetildii çok eski zamanlarda yaşayan ve Kıtfîr
(Potiphar) adında bir vezirin karısı olan Züleyhâ, sonraları kocası
tarafından köle pazarından satın alınan Yûsuf Peygamber’e âşık olmuştur.
Bu büyük aşk, şâirlerin usta kalemlerinde yoğrularak ölümsüz bir destana
dönüşmüş ve asırlar boyunca Farsça, Arapça ve Türkçe yazılan birçok
mesnevîye konu olmuştur.

Anahtar Sözcükler: Züleyhâ, Hz. Yusuf, Kıtfîr, Mesnevî, Kur’ân, Kitâb-ı Mukaddes.

ABSTRACT:

Zulaikha is an important figure whose name was mentioned in both
religious scriptures Qur'an and Bible. Back in early times when Egypt was
ruled by pharaohs, she was wife of a vizier, Potiphar. Lately, Zulaikha
falls in love with Prophet Joseph who was bought by her husband at a
slave market. This deep love revealed itself as an epic in the hands of
great poets and became subject of Mathnawies in Persian, Arabic and
Turkish languages, for centuries.

Key Words: Zulaikha, Joseph, Potiphar, Mathnawy, The Qur’an, The Bible.

SONER AKDAĞ
A.Ü. Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi, SAYI: 40, Erzurum 2009.

Eserin tamamı için bkz. [Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...]
mücevvid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 13.05.11, 09:25 PM   #2
hakancayir
Erkek Üye

hakancayir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
983 Mesajına 1.495 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 13
hakancayir is on a distinguished road
Standart Cevap: "Züleyhâ" Kimdir?

Hz. Yusuf ile Züleyha evlenmiş sözünü -seyretmediğim diziden ya da romanlardan etkilenerek olsa gerek- bazı talebelerden duyunca "forumda bunun böyle olmadığına dair bir uyarı var mı?" diye bakmam gerektiğini düşündüm.

Değerli Hocam'ın çalışması bu konuda bakış açısı yakalamamızda yardımcı olacaktır. Sadece sonuç bölümü naklediyorum, makaleye bakarsanız doyurucu bilgi alabilirsiniz.

"Klâsik Türk, Arap, Fars ve Urdu edebiyatlarında adına eserler yazılan Züleyhâ, en meşhûr peygamberlerden biri olan Hz. Yakûb’un oğlu Hz. Yûsuf zamanında yaşamış ve ölmüştür. Mısır Azîzi Kıtfîr ile evli olan Züleyhâ, kocasının evlât edinmek üzere eve getirdiği Yûsuf’tan yararlanmak istemiş fakat bu konuda başarılı olamamıştır. Bütün yaptıklarına karşın Yûsuf’u elde edemeyen Züleyhâ, sonunda kendisinin olmayı reddeden Yûsuf’a iftira etmiş ve onun zindana atılmasına sebep olmuştur.

İlâhî literatürde, hevesperest bir kadın imajıyla takdim edilen ve adı belirtilmeksizin sözü edilen Züleyhâ’nın başından geçen hadiseler, kutsal kitaplarda sonraki nesillere ibret vermek üzere nakledilmiş ve bu nakillerle de insanların bahsi geçen olaylardan gerekli dersi çıkarmaları amaç edinilmiştir. Bu sebeple de kutsal kitaplarda, kahramanımızın insanlığa hiçbir fayda sağlamayacak olan isim ve künyesi verilmek yerine sadece başından geçen ibret dolu serüvenin anlatımı tercih edilmiştir.

Beşerî literatürde ise, tam aksine Züleyhâ’nın yaadıkları, ibret verici bir kıssa olmaktan çıkarılmış ve karakterini tamamen değiştirerek masûm ve içli bir aşk hikâyesi ekline bürünmüştür. Gerek sözlü ve gerek de yazılı varyantlarıyla gâh nazma ve gâh da nesre çekilmiş olan “Yûsuf u Züleyhâ” hikâyelerinde Hz. Yûsuf, bir peygamber olma niteliğini neredeyse kaybetmiş, aşkı uğruna çöllere düşen “Mecnûn” gibi bir aşk kahramanı olarak resmedilmiştir. Züleyhâ ise, güzelliğin timsâli addedilen Hz. Yûsuf’a olan aşkında yalnız bırakılmamış ve kutsal kitapların aksine, edebiyat sahnesinde şiddetli bir aşkın pençesine takılmış pâk bir güzel olarak canlandırılmıştır. Züleyhâ’ya yüklenen bu rol, her şâirin kaleminde farklı bir lezzetle yorulup ölümsüz bir destanın oluşturulmasına zemin hazırlamıştır. “Yûsuf u Züleyhâ” adını taşıyan bütün eserler, işte böyle bir edebî zeminin mahsulleri olarak kabul edilmelidir."

Not: Bazı eserlerde evlendiği rivayetleri yer alsa da ulemanın çoğunluğu aksi yönde görüş bildirmiştir. Fethullah Gülen Hocaefendi'nin de bu yönde sözleri var diye hatırlıyorum. Yanlış hatırlıyorsam düzeltiniz. Soner Akdağ Hocam'ın makalesi de bu mesele hakkında ufuk açıcıdır.

Konu hakancayir tarafından (14.05.11 Saat 02:48 AM ) değiştirilmiştir.
hakancayir isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hakancayir Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
rabiasözer (21.05.11)
Okunmamış 14.05.11, 01:20 AM   #3
bedi
Kardeş

bedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 534
687 Mesajına 1.136 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 8
bedi is on a distinguished road

nazan bekiroğlunun-yusuf as. ile züleyha adlı kitabında züleyhanın kocası vefat ettikten sonra hz yusuf ile evlendiği yazıyor ama tabi ilahi aşkı gördüğü için hz yusufa ilk zaman ki gibi beşeri bir tutkunluk hissetmekten ziyade ondaki ilahi tecelliyi ve güzelliği görerek rabbinin yüceliğini kavrıyor,
elmalılı tefsirinde de rivayet olarak yer veriyor, kocası öldükten bir müddet sonra hz yusuf ile daha sonra bakire olarak evlendiğini.
fakat hocaefendiden bende duymadım, çünkü hocaefendi o taraflarına değinilecek kısmı arzetmiyor sohbetlerde, daha çok ders alınabilecek konuları naklediyor dinlediğim kadarıyla.
Menşûr-i “leamrük” le müeyyedsin efendim

Sen Ahmed-ü Mahmûd-ü Muhammedsin efendim,
Hak’dan bize Sultân-ı müeyyedsin efendim!...
Şeyh Galib

"derin yaralarını sardıkların senin eline vururken,
sen aldırmayıp yaralarını sarmaya devam ediyorsun."
IŞIK ADAM
bedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 14.05.11, 02:16 AM   #4
hüseyin coşgun
Kardeş

hüseyin coşgun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 192
1.842 Mesajına 2.655 Teşekkür Aldı
hüseyin coşgun is on a distinguished road

yine hocaefendinin sohbetlerinde,soru cevaplarda olabilir...isminin zeliha olduğu züleyhanın ise halk içinde söylene geldiği ifade edilir.risale-i nurlarda iki yerde geçer birinde zeliha diğerinde züleyha olarak ifade edilir.yine hocaefendi hz.aişe'den orjinal haliyle naklettiği hadiste zeliha olarak zikreder...(hani yusufu gördüler hançerleriyle ellerini kestiler,benim efendimi görseler sinelerine saplarlardı,hadisi)...
hüseyin coşgun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 14.05.11, 02:34 AM   #5
hakancayir
Erkek Üye

Bazı rivâyetlere göre, Züleyhâ'nın kocası vefât ettikten sonra Allah'ın irâdesi ile eski güzelliğini kazanmış ve Yusuf (a.s) ile evlenmiştir. Yusuf (a.s) ile evlendiği zaman, bakire olduğu anlaşılmıştır (Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'ân Dili, İstanbul 1971, IV, 2879).
Fakat bu rivâyetin ciddi bir temeli, dayanağı yoktur. Bu rivâyet, daha çok edebî hikâye türlerine uymakta ve dayanmaktadır. Aslına bakıldığı zaman, Züleyhâ iyi bir izlenim bırakmamıştır. Kur'ân'daki âyetlerden anlaşıldığına göre, Züleyhâ, Yusuf (a.s)'ı yoldan çıkarmak için her türlü şeytanî yola baş vurmuştur. Onu, Allah yolundan, doğruluktan, haktan saptırmak için uğraşmıştır. Bunun için yalan söylediği ve çeşitli hilelere baş vurduğu âyet ile sabittir. Bir peygamberin böyle bir hanımla evlenmesi, onun izzetini zedeler. Yusuf (a.s)'ın onunla evlenmesi, şu meâldeki âyete de ters düşmektedir:
"Kötü karakterli kadınlar öyle erkeklere, kötü karakterli erkekler öyle kadınlara. Temiz karakterli kadınlar, öyle erkeklere ve temiz karakterli erkekler öyle kadınlara..."(en-Nur, 24/26).
Buna göre doğru olanı, Yusuf (a.s)'ın neticede Züleyhâ ile evlenmemiş olmasıdır (Mevdûdî, Tefhîmu'l-Kur'ân, İstanbul 1991, II, 448 vd).
bkz. [Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...]

Burada belirtilen ihtilafı Prof. Dr. İsmail Yiğit'in bizlere verdiği bilgi büyük ölçüde çözüyor.

Tevrat'ta Hz. Yusuf (a.s.)'ı zindandan çıkararak yönetimi ona teslim eden kralın, ayrıca onu On şehrinin kâhini Potifera'nın kızı Asenatla evlendirdiği ve Hz. Yusuf (a.s.)'m bu hanı­mından, kıtlık başlamadan önce iki oğul sahibi olduğu bildirilir Daha Önce geçtiği gibi, Züleyha'nnı kocası Aziz'in adı Potifar idi. Muhtemeldir ki, Asenat'ın babası Potifera ile Züleyha'nın kocası Potifar isim benzerliği yüzünden karıştırılmış ve Hz. Yu­suf (a.s.)'ın görevini devraldığı Potifar'ın hanımı, yani başına bili­nen sıkıntıları açan Züleyha ile evlendiği söylenmiştir.

Makaleyi okumayı unutmayınız.
Okunmamış 14.05.11, 02:46 AM   #6
bedi
Kardeş

Alıntı:
hakancayir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Fakat bu rivâyetin ciddi bir temeli, dayanağı yoktur. Bu rivâyet, daha çok edebî hikâye türlerine uymakta ve dayanmaktadır. Aslına bakıldığı zaman, Züleyhâ iyi bir izlenim bırakmamıştır. Kur'ân'daki âyetlerden anlaşıldığına göre, Züleyhâ, Yusuf (a.s)'ı yoldan çıkarmak için her türlü şeytanî yola baş vurmuştur. Onu, Allah yolundan, doğruluktan, haktan saptırmak için uğraşmıştır. Bunun için yalan söylediği ve çeşitli hilelere baş vurduğu âyet ile sabittir. Bir peygamberin böyle bir hanımla evlenmesi, onun izzetini zedeler. Yusuf (a.s)'ın onunla evlenmesi, şu meâldeki âyete de ters düşmektedir:
"Kötü karakterli kadınlar öyle erkeklere, kötü karakterli erkekler öyle kadınlara. Temiz karakterli kadınlar, öyle erkeklere ve temiz karakterli erkekler öyle kadınlara..."(en-Nur, 24/26).
Buna göre doğru olanı, Yusuf (a.s)'ın neticede Züleyhâ ile evlenmemiş olmasıdır (Mevdûdî, Tefhîmu'l-Kur'ân, İstanbul 1991, II, 448 vd).
bkz. [Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...]
burada şunu anlamadım,
niye kötü kadın tabirini kullanmış ki, öyle bi ibare yok, dul olarak evleniyor diyor, peygamberler dul kadınlarla evlenebilirler...
he, günahkar dese tamam, belki ismetine uygun olmayabilir, ama buda züleyhanın hep o zihniyette kaldığı anlamına gelir,
halbuki günah işlenebilir, tevbe etti ise Allahın merhameti sonsuz, rabia adaviye hz derecesine neden çıkamasın ki,
işlediği günah buna mani değil...bişri hafi hz. hatırlayalım.

Şeyh Galib

IŞIK ADAM
Okunmamış 14.05.11, 03:21 AM   #7
hakancayir
Erkek Üye

Müfessir değilim fakat bir de şöyle düşününüz, Yusuf Suresinde yer alan ayetlerde bahsi geçen kadının karakterinin kötü olduğu açıktır. Ve sonrasında tevbe ettiğine dair herhangi bir işaret yoktur.
Okunmamış 14.05.11, 03:48 AM   #8
bedi
Kardeş

Alıntı:
Müfessir değilim fakat bir de şöyle düşününüz, Yusuf Suresinde yer alan ayetlerde bahsi geçen kadının karakterinin kötü olduğu açıktır. Ve sonrasında tevbe ettiğine dair herhangi bir işaret yoktur.
şöyle de düşünüyorum,
bu yusuf aleyhisselamın sınavının çetin olduğu manasıını taşıyabilir,
yani niyeti gerçekten onu baştan çıkarmak, onu elde etmek...ama bu yusuf aleyhisselama Allahın çetin bir sınavıdır,
Öğretmenin zor soru sorması, soruya küfretmeyi gerektirmez, değilmi, soru araçtır...
ama günahkar olup cehennemlik olduğuna dair bi işaret var mı?
ve kıssa hz yusuf ile alakalı, hz yusufun da çoccukları olduğu için, başkabir kadın da bahsedilmediğine göre züleyha neden olmasın?

Şeyh Galib

IŞIK ADAM
Okunmamış 14.05.11, 04:03 AM   #9
hakancayir
Erkek Üye

Aşağıdaki açıklamalar eşinin tuzak kuran kadın olmadığına dair ipuçları zaten veriyor. Meseleyi Peygamberlerin sıfatları ve bulundukları konum açısından da değerlendirmek gerekiyor. Tahmin üzere hoşlandığı erkeğe saldıran, iftira atan, yıllarca hapiste yatmasına sebebiyet veren, kocasını çok rahat aldatan bir kadının peygamber eşi yapılması uygun değildir.

Taberi gibi İslam Tarihçilerinin metodları arasında her rivayeti vermek, bunu yaparken de raviyi belirtmek, böylece doğru yanlış en ufak bilgiyi ihmal etmeme vardır. Bu sırada bazı tarihçiler kendi değerlendirmelerini belirtirken bir kısmı değerlendirmeyi okuyucuya bırakır.

Bu meselede Hocaefendinin de böyle bir evliliğin vukuu bulmadığına dair ifadelerini hatırlar gibiyim, emin olamadığım için bu konuda dinleyip hatırlayan arkadaşlara havale ediyorum.
Okunmamış 14.05.11, 04:45 AM   #10
bedi
Kardeş

PEYGAMBERLER TARİHİ-ASIM KÖKSAL

burada züleyha diye değil de rail olarak geçiyor
Yûsuf Aleyhisselâmın Evlenmesi Ve Doğan Çocukları:

,Mısır Kralı; Yûsuf Aleyhisselâmı, ölen Vezîr'in karısı Rail ile evlendirdi. Yûsuf Aleyhisselâm, Râil'e:
"Senin, vaktiyle benden istemiş olduğun şeyden, böylesi, daha hayırlı değil midir?" dedi.
Râil:
"Ey dost! Sen, beni, kınama!
Gördüğün gibi, ben, devlet ve dünya nimetleri içinde yaşayan güzel bir kadın idim.
Efendimin ise, kadınlarla teması yoktu.
Allah, seni de, olduğun gibi, güzel suret ve heyette yaratmıştı. Gördüğün gibi, nefsim, bana, galebe çalmıştı!" dedi. Yûsuf Aleyhisselâmın, Râil'i, bakire bulduğu da, söylenir.
Yûsuf Aleyhisselâmın, Râil'den, Efrâim ve Mîşa' adındaki oğulları doğ-muştur. Efrâim; Yûşa' b. Nün, b. Efrâim Aleyhisselâmın dedesidir.
Mîşa'ın da, Mûsâ adında bir oğlu olup kendisi, Mûsâ b. İmran Aleyhisseiâm-dan önce Peygamber olmuştu.
Tevrat Ehli ise, Hızır Aleyhisselâmı arayan Mûsâ b. İmran Aleyhisselâmın, bu, Mûsâ b. Mîşa' olduğunu zan ve iddia etmekle, ağır bir yanılgıya düşmüşler, yalan söylemişlerdir.

ayrıca İSLAMİ KAYNAKLARA GÖRE PEYGAMBERLER-ABDULLAH AYDEMİR(DİYANET YAYINLARI)
Zifaf Gecesi Yapılan Konuşma:

Rivayetlere göre Hz. Yusuf zindandan çıkıp Mısır hazinelerinin idaresini ele al­dığı günlerde, daha evvel kendisinden murad almaya kalkan Zeliha'nın kocası öl­müş ve Mısır sultanı da bu kadım Hz. Yusuf ile evlendirmiştir. Hz. Yusuf zifaf ge­cesi kadına : "Bu kavuşmamız senin daha evvel arzu ettiğin kavuşmadan daha iyi değil mi?" demiş. Kadın bu soruya: "Ey doğru sözlü (arkadaş)! O hareketlerimden dolayı beni ayıplama; gördüğün gibi ben güzelim; mülk ve dünya servetleri içinde yüzen bir kadınım; eşim ise kadınlarla ilişki kuramayan bir adam idi. Sen de -Allah vergisi gereği- güzelsin, endamın yerinde. Gördüğün gibi nefsim bana galebe çal­mıştı" şeklinde karşılık vermiştir. İddiaya göre Hz. Yusuf onu bakire olarak bulmuştur[Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...].
Bu rivayet de yukardaki benzerleri gibi, doğruluğunu tesbite imkan olmayan merviyyat cinsindendir. [Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...]

[Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...]et-Taberi, Tefsir, XII,6; Tarih, 1/2,115-16; el-Kurtubi, Tefsir, IX; 213-15; 218; İbn Kesir, Tefsir, IV, 34.
[Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...] Doç. Dr. Abdullah Aydemir, İslâmî Kaynaklara Göre Peygamberler, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları: 92.

Şeyh Galib

IŞIK ADAM

Konu bedi tarafından (14.05.11 Saat 05:37 AM ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 14.05.11, 02:25 PM   #11
hakancayir
Erkek Üye

"Bu rivayet de yukardaki benzerleri gibi, doğruluğunu tesbite imkan olmayan merviyyat cinsindendir" demişsiniz zaten.

Alıntı:
Taberi gibi İslam Tarihçilerinin metodları arasında her rivayeti vermek, bunu yaparken de raviyi belirtmek, böylece doğru yanlış en ufak bilgiyi ihmal etmeme vardır. Bu sırada bazı tarihçiler kendi değerlendirmelerini belirtirken bir kısmı değerlendirmeyi okuyucuya bırakır.
Kesin haber olmadığına ve Kur'an'ın uslubu meydandayken, Efendimizin hataya düşen ve şirkten kurtulanların dönüşünde kullandığı uslub (İkrime (r.a)'ı muhacir diye karşılamasında olduğu gibi) meydandayken bu konunun açıkta bırakılması, akaidi esaslar meydandayken bu konuda edebi eserlerin ve olayda farklı bir mesaj vermek için bu rivayetleri nakleden tasavvufi eserlerin rivayetleri kabul edilemez.
Okunmamış 14.05.11, 04:00 PM   #12
bedi
Kardeş

peki öyle diyorsanız...
teşekkürler.

Şeyh Galib

IŞIK ADAM
Okunmamış 14.05.11, 04:53 PM   #13
fatihhh
Kardeş

fatihhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 215
212 Mesajına 368 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 9
fatihhh is on a distinguished road

Kur'an-ı Hakim'in anlattığı züleyha!

Nefsine hakim olamayan(veya oldurulmayan ihlassızlığından ötürü) ,Yusuf'lara karşı zaafı olan ve bu uğurda her türlü çılgınlığı/hileyi yapmayı göze alan bir kadın prototipidir...Ve bunlar her devirde bulunabilir...Adı şu olur bu olur...

"Şüphesiz, dedi; bu, sizin tuzağınızdır. Sizin tuzağınız gerçekten büyüktür." YUSUF-28
Ey Rabbim! Zindan bana, bunların beni davet ettikleri şeyden daha sevimlidir. Eğer sen, bu kadınların tuzaklarını benden uzak tutmazsan, ben onların tuzağına düşerim ve cahillik edenlerden olurum".YUSUF-33...

[Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...]

Öyleyse sen, sana vahyedilen Kur'an'a sarıl. Şüphesiz ki sen doğru bir yol üzerindesin......Siz ondan sorguya çekileceksiniz.ZUHRUF-43-44

الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
fatihhh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 20.08.11, 04:17 PM   #14
Allahın nuru
Kardeş

Allahın nuru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.783
618 Mesajına 874 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 11
Allahın nuru is on a distinguished road

Asıl ismi Râil olan, nefsine hâkim olamayıp Yûsuf peygamberden (a.s) râm ve kâm murâd eden, Züleyhâ tesmiyesi ile iştihâr etmiş kişidir...

Tags
kimdir, züleyhâ

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler