Geri git   ForumAnkebut İslami sohbet,Kuran,Tefsir,Fıkıh,Tasavvuf,Risale Paylaşım Merkezi... > KUR'AN-I KERİM > Kur'an Aşıkları Müzakere Odası
Kayıt ol YardımBağış Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Anketimiz: Kıraatta Hangi tarzı beğeniyorsunuz?
Mısır tarzını beğeniyorum 27 87,10%
Türk tarzını beğeniyorum 3 9,68%
Kararsızım 1 3,23%
Katılımcı sayısı: 31. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır
Seçenekler
Okunmamış 19.08.07, 08:37 PM   #1
mutioglu

mutioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No: 11515

Tesekkür: 0
2 Mesajına 2 Teşekkür Aldı

Seviye: []
Aktiflik: /
Güç: /
Deneyim: %

Tecrübe Puanı: 8 mutioglu is on a distinguished road
Question Kıraate Türk ve Mısır Tarzı Üzerine Müzakereler

Selamun Aleykum değerli dostlar
forumankebut.net - Kıraate Türk ve Mısır Tarzı Üzerine Müzakereler Türk ve Mısır tarzı Kıraaat üzerine müstakil olarak müzakerelerimizi bilgi ve tecrübelerimizi paylaşabileceğimizi düşünerek bu kısmı açtık......
malumunuzdur daha öncede ve son günlerdede bu konuyu değişik yerlerde görüşlerimizi paylaşmaya çalışmıştık... şimdi böyle müstakil bir başlık altında daha verimli olacağı üzere umut ettiğimiz bir yerimiz oldu......
hayır ve güzellik üzere....inş... tarzımız nezaket hoşgörü ve sabır ölçümüz ilmi kurallar olsun inş............
selamlar....ve dualarla..........herkese saygı ve sevgiler.............

mutioglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Okunmamış 19.08.07, 10:51 PM   #2
Ab-ihayaT
Guest

Ab-ihayaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No:

Standart Cevap: Kıraate Türk ve Mısır Tarzı Üzerine Müzakereler

mutioglu hocam öncelikle bir türk Qari olarak Ahmet tayyar hocayı tekrardan bir dinleyin...

Asrın Kuran Dehası Abdussamed'ten ilhamen okuduğu mülk süresi
[Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...]

Yaşan En tatlı Seslerden bir çoşku ve hüzünlü okuyuşların temsilcisi
Rağib mustafa Ğalveşten ilhamen İhlas Süresi

Yüreklerimize Su serpen Ses taha El Feşni'den ilhamen okunan ezan
Bu Ezanı türkiye Abartısız Ahmet hocam gibi kimse okuyamaz bence

Okunmamış 20.08.07, 03:10 PM   #3
mutioglu

Alıntı:
Ab-ihayaT´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
mutioglu hocam öncelikle bir türk Qari olarak Ahmet tayyar hocayı tekrardan bir dinleyin...

Asrın Kuran Dehası Abdussamed'ten ilhamen okuduğu mülk süresi

Yaşan En tatlı Seslerden bir çoşku ve hüzünlü okuyuşların temsilcisi
Rağib mustafa Ğalveşten ilhamen İhlas Süresi

Yüreklerimize Su serpen Ses taha El Feşni'den ilhamen okunan ezan
Bu Ezanı türkiye Abartısız Ahmet hocam gibi kimse okuyamaz bence

selamun aleykum
Kardeş hocayı dinledim tabiki abdussamed üstad ile büyük farklar var ...... hocanın ses yapısı diğer türk karilerine göre daha toparlaklı ... ama biraz tecvid, ve makam seyirlerinde, Asmakararda ve Geçkilerda bazı müşkilatlar var ....

selamlar......

Okunmamış 20.08.07, 04:42 PM   #4
Ab-ihayaT
Guest

Ab-ihayaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No:

Alıntı:
mutioglu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
selamun aleykum
Kardeş hocayı dinledim tabiki abdussamed üstad ile büyük farklar var ...... hocanın ses yapısı diğer türk karilerine göre daha toparlaklı ... ama biraz tecvid, ve makam seyirlerinde, Asmakararda ve Geçkilerda bazı müşkilatlar var ....

selamlar......
Allah Razı olsun hocam öyle anlatıyorsunuz ki sizi dinklemek isterim kesinlikle inayet buyurunda bu acizlere bir numune susun ki eksiklerimizi siz degerli büyüklerimizden görelim...

Okunmamış 20.08.07, 09:19 PM   #5
Muratçiçek
Erkek Üye

Muratçiçek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No: 11570

Tesekkür: 14
13 Mesajına 15 Teşekkür Aldı

Tecrübe Puanı: 8 Muratçiçek is on a distinguished road

Selam...Mutioğlu kardeşim Kur'an arapça olduğundan arabi ağız ile okunur ve okunmalıdır onun için Türk tarzı diye v.s.bir okuyuş yoktur bu ırkç...kaçıyor ve bu tarzı destekleyenler kim olursa olsun iki kere iki dört eder derecesinde ırkç...yapıyorlar derim ve isminin gereği seninde mukaddem zikrettiğim Peyğamberimizin bu konudaki hadis-i şerifine kulak vermeni ve İmam-ı Cezeri'in tenbihlerine muti' (itiaat edici) olmanı tavsiye ederim ma'lum ismin mutioğlu unutmayasın Allah'a emanet ol kardeşim tekrar selamlar...

Muratçiçek isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Okunmamış 20.08.07, 10:11 PM   #6
musvir

musvir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No: 1698

Tesekkür: 225
20 Mesajına 37 Teşekkür Aldı

Tecrübe Puanı: 9 musvir is an unknown quantity at this point

Alıntı:
Muratçiçek´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam...Mutioğlu kardeşim Kur'an arapça olduğundan arabi ağız ile okunur ve okunmalıdır onun için Türk tarzı diye v.s.bir okuyuş yoktur bu ırkç...kaçıyor ve bu tarzı destekleyenler kim olursa olsun iki kere iki dört eder derecesinde ırkç...yapıyorlar derim ve isminin gereği seninde mukaddem zikrettiğim Peyğamberimizin bu konudaki hadis-i şerifine kulak vermeni ve İmam-ı Cezeri'in tenbihlerine muti' (itiaat edici) olmanı tavsiye ederim ma'lum ismin mutioğlu unutmayasın Allah'a emanet ol kardeşim tekrar selamlar...
Murat hocam sizi seviyoruz. Ama bu konuda çok sertsiniz.
Mahreci arap gibi çıkardıktan sonra, tecvide tam riayet ettikten sonra, (sınırları çizilmiş olan) teganniye kaçmadıktan sonra Kuran-ı Kerim bal gibi Türk tavrıyla okunur. Bunu iddia edenleri ırkçılıkla suçlarsanız farkında olmadan siz arapların lehine ırkçılık yapmış olmaz mısınız?

Bence asıl tartışılması gereken mesele Kuran okuma mevzuunda Türklerin hal-i pürmelalidir. Onu istenen seviyeye çıkarmanın yolları hakkında kafa yormak, bu yolda emek harcamaktır.

Bence bu mesele (Bakara 148 de emrolunduğu şekilde) hayırda yarış şeklinde olmalıdır. Birbirimizi suçlayarak pek bir yere varabileceğimiz kanaatinde değilim.
Buradaki arkadaşlar zaten (ben dahil) hep Mısri okuyuşu dinliyor. Ben gerçek manada İstanbul tarikinin çoktan öldüğü kannatindeyim. Şu anki okuyuşun maziden kopuk bir okuyuş olduğunu düşünüyorum. Ama bu bütün bütün, kurusuyla yaşıyla, hepsini batıl görmemi gerektirmez.

Hocam lütfen bana kırılmayın. Yazınız bana çok sert geldiği için bunları yazdım. Muhabbetle...

musvir isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Okunmamış 20.08.07, 10:28 PM   #7
mutioglu

Alıntı:
Muratçiçek´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aleykum Selam
sevgili murat kardeşim hemen girişte şunu belirtiyimki siz beni tamamen yanlış anlamışsınız elbetteki kuranı-azimuşşan Arab lahniyle okunur hepimizin malumu üzere konuyla ilgili birçok delil naslarda mevcut....benim itikadi anlayışımda aynen öyle.....buna muhalif olduğum gibi bir şey asla olamazki....
ikinci olarak belirttiğiniz üzere Türk tarzı var diyenler şöyledir vs.... veya tarz yoktur.....vs..
Muhterem bu konudaki düşüncelerim sizinle paralel, bende böyle bir tarzın mevcut ve doğru olduğunu hala kabul edebilmiş değilimki.. konuyla ilgili tarihi gelişim süreci üzerine araştırmalarım devam ediyor...

Yalnız bu iş bir tarz veya eda diyip basit olarak geçiştirilecek bir mevzuda değildir... zira bu işin birde teknik kısmı var.... kısa geçiyim mesele bu tarzı savunanlar arapların datı...arapların şini.....arapların cimi.... gibi tabirler kullandıkları malum... yine bir misal daha veriyim iklabdaki maklub mim bütün islam aleminde ihfa ile okunduğu halde türkiyede hemde cezeriye göre yanlış olarak izhar ile okunmaktadır...uzatmiyim..
Şurasınıda unutmayalımki Türkiyenin sosyolojik yapısında...böyle bir tarzın olduğunu, bunu sahiplenen ve Arap tarzı gündeme geldiğinde hemen karşıtlığını artaya koyan ve hakim bir kesimide göz ardı etmemek gerekiyor.... bunu savunan önemli birçok isimde var..... bunları aslında sizde biliyorsunuz daha önce bunu delillerdiren bir vaka- da arzetmişsiniz zaten....
acizane bende burada başlık atarken türkiyedeki bu sosyolojik yapı ve kesimi dikkate alarak lehte aleyhte kim ne söyleyecekse söylesin düşüncesi içinde bu başlığı böyle düşünerek oluşturdum...tabi ...dediğim üzere herkes ilmi disipline bağlı kalmak ve sabır hoşgörü...ve karşıdakini anlamaya çalışmak kaydıyla....
selamlar ve dualarlaaa..................

Okunmamış 21.08.07, 12:28 AM   #8
Jerusalem
Guest

Jerusalem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No:

Kur'ân–ı Kerim okuma meselesini Türkiye'de, Mısır'da, Suud'da veya bir başka yerde daha güzel okunuyor.. gibi yaklaşımlarla ele almak doğru değildir. Doğru olan, Kur'ân'ın muhtevasını kavrayabilme ve onu seslendirebilmedir. Zaten Kur'ân bütünüyle müzikaldir. Önemli olan, muhtevadan hareketle ondaki her bir kelimenin istediği seslendirmeyi, konumuna uygun olarak verebilmektir. Mesela; Kur'ân'da kafirin konuşması, mağrur, mütekebbir, mütecebbir bir eda ile ve elini kalçasının üzerine koyarak, caka satan bir insan imasıyla verilir. Mesela; Hz. Yusuf karşısında konuşan Zeliha. Onun Hz. Yusuf'a 'haydi gel' deyişini okurken kırıta kırıta, şuh bir edayla konuşan bir kadını görür gibi oluruz. Bu fettan teklife iltifat etmeyip ondan kaçan Hz. Yusuf ise olabildiğine kararlı, ürperti içinde ve tok sesli birisi olarak karşımıza çıkar. Ve daha yüzlerce misal... İşte ayet–i kerimeleri okurken, sesiyle bu muhtevaları aksettirebilme önemli bir esastır.

Fethullah Gülen Hocaefendi 17.06.2002
Kaynak: [Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...]

Okunmamış 21.08.07, 09:28 AM   #9
mutioglu

Selamun Aeykum
Alpaslan Kardeşim siz mevzunun başka br yönüne dikkat çekmişsiniz......
bizim burda daha çok öne çıkardığımız kültürel olarak sürdürülen ve beninsenerek devam ettirilen türkiydeki tarz, onnla birlikte islam aleminde daha çok benimsesenen ve icra edilen arabi tarzki yazımdada belirtttim iki tarz ın teknik detayda bazı müşkilatları öne çıkyor herks kendi bildiğini okuyor....bu müşkilatları vuzuha kavuşturmak gerekiyor....
sizin kaynak göstereek demek istediğiniz işin o tarfının realitesine bakmak gerekirse teknik anlamda Temsili Okuma dediğimiz okuma mısri ve arabi tarzın bu işi en iyi temsil ettiğini söylemek pekala mümkündür......................................... .
selamlar...................

Okunmamış 21.08.07, 09:56 AM   #10
mehmetkılıç
Erkek Üye

mehmetkılıç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No: 11572

Tesekkür: 131
23 Mesajına 53 Teşekkür Aldı

Tecrübe Puanı: 8 mehmetkılıç is on a distinguished road
mehmetkılıç - YAHOO üzeri Mesaj gönder

selamu aleykum kardeişlarim!inşaallah hakikatler söylendikçe güzellikler daha da kendini göstermeye başlıyor.yanlız dikkatimi çeken müşvir ağabeyimin bir cümlesi beni bir anlık düşünceye sevketti.mutioğlu ve murat kardeşlerimin eleştirilerine bir yorumda bulunup murat hocamın türk makamı üzerine fazla eleştiri yapmamasını,buna karşı arap luhununu savunması neticesinde kendisinin dearap ırkçılığnı savunduğ tezini oartaya koyduğu üzerinde bir yazısına rasgeldim.tabi inşallah iyi niyetle söylediğini,kendisinin de dediği gibi hakikaten harflerin sıfat ve arızalık durumları bozulmadıkça,tecvide riayet edilip türk makamıyla hadi okunabilir diyelim.ben müşvr ağabeyime bu konuda katılıyorum.allah muhafaza ben kesinlikle makam ırkçlığı yapmam.herkesin her okuma şekline sonsuz saygım vardır.ama beni tatmin etmez o tartışılır bır konu.ama gönül isterdiki ümmeti bulunduğumuz peygamber efendimizin arap luhunu ile okuyunuz buyurduğu hadise kulak vermiş olsak.acaba peygamberimiz sadece asrı saadete şumul mu bu hadisi rivayet etmiştir.yada müşvir ağabeyim! peygamber efendimiz:"kuranı arap luhunu ile okuyunuz" buyurmakla acaba sümme haşa arap milliyetçiliğini mi yapıyor.öylemi düşünüyoruz yoksa..yine deherkes istediği şekilde hareket etmeye serbestir..yönümüzü kuranı anlamaya,onu yaşamaya çalışmak olmalı,en önemlisi bu olsa gerek.fazla tartışma bence şeytana zemin hazırlar.gerekenler bütün arkadaşlar tarafından yansıtıldı.bu konuda Rabbim mükafatınızı ziyade eylesin.aman kimse bana kızmasın!saygılarımı sunarım

mehmetkılıç isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Okunmamış 21.08.07, 10:50 AM   #11
musvir

Murat hocamın bu işi sadece Allah rızası için yaptığına içine ırk mülahazalarının girmediğini eminim. Fakat asıl sormamız gereken soru şu galiba. "Arap luhnu" ifadesinden ne anlamalıyız?
Efendiler Efendisi (s.a.v.) o zaman henüz mevcut olmayan mısri okuyuşu mu kasdetmiştir?
Yani Mehmet hocamında belirttiği gibi harflerin sıfat ve arızalık durumlarına, tecvide ve mahreçe riayet edildiğinde hala bunun dışına çıkılmış olur mu? Bunlara riayet edip hala Türklere has makamları kullananlar "ırkçı" ilan edilebilir mi?
Evet şu andaki Türkler kıraatte çok büyük hatalar yapıyorlar. Ama topyekün yok saymak, içinde İsmail Biçer'ler, Abdurrahman Gürses'ler, Mehmet Sevinç'ler ve daha nice üstadlar olduğu halde topyekün batıl ilan etmek insafsızlık değil midir?

Okunmamış 21.08.07, 11:09 AM   #12
mehmetkılıç
Erkek Üye

selam!arap luhununu mısırla özdeşlştirmek zaten mantıksızlıktır.peygamberimizin arap luhunu okuyun derken ben mısıra göredir mi dedim acaba!ALLAH Rasulunun o zamanda arap luhunu okuyunuz buyururken bazı kardeşlerimiz mısır için mi söylendiği düşüncesine vardılar acaba..tabi ki bu işe,hizmete emeğini veren,ter döken,yıllarını veren babayiğitlerin elleri öpğlmesi lazım.zaten bunları yok saymak, görmemek insafsızlığın,vijdansızlığın ötesine geçecek bir şey değildir.. peygamberin hadisleri kıyamete kadardır diye düşünüyorum,yani bütün kuşaklara şumulludur.acaba yanılıyormuym.muşvir ağabeyim saygılarımı sunar dualarınızı beklerim.VESSELAM!

Okunmamış 21.08.07, 11:38 AM   #13
musvir

Alıntı:
mehmetkılıç´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
selam!arap luhununu mısırla özdeşlştirmek zaten mantıksızlıktır.peygamberimizin arap luhunu okuyun derken ben mısıra göredir mi dedim acaba!ALLAH Rasulunun o zamanda arap luhunu okuyunuz buyururken bazı kardeşlerimiz mısır için mi söylendiği düşüncesine vardılar acaba..tabi ki bu işe,hizmete emeğini veren,ter döken,yıllarını veren babayiğitlerin elleri öpğlmesi lazım.zaten bunları yok saymak, görmemek insafsızlığın,vijdansızlığın ötesine geçecek bir şey değildir.. peygamberin hadisleri kıyamete kadardır diye düşünüyorum,yani bütün kuşaklara şumulludur.acaba yanılıyormuym.muşvir ağabeyim saygılarımı sunar dualarınızı beklerim.VESSELAM!
Ben de bu konuda sizin gibi düşünüyorum. Fakat Murat hocam yanlışlıkla "ırk" kelimesini kullanınca başımdan kaynar sular döküldü. O yüzden ifadelerim biraz sivri anlaşılmış olabilir özür dilerim.
"Arap luhnu" ifadesinin vuzuha kavuşturulmasının yararlı olacağı düşüncesindeyim.
Rabbim bu yolda önünüzü açsın. Sadrınıza genişlik lütfetsin. Hidayetini her daim üzerinizden eksik etmesin. En derin muhabbetlerimle...

Okunmamış 21.08.07, 11:46 AM   #14
mehmetkılıç
Erkek Üye

HÜRMETLERMİ SUNAR DOSTLUKLAR DAİM,DUALAR MAKBUL,UFKUMUZ GENİŞ OLSUN DİYORUM

Okunmamış 21.08.07, 12:00 PM   #15
kahire
Kardeş

kahire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No: 7197

Tesekkür: 28
43 Mesajına 74 Teşekkür Aldı

Tecrübe Puanı: 8 kahire is on a distinguished road

Alıntı:
Alpparslan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kur'ân–ı Kerim okuma meselesini Türkiye'de, Mısır'da, Suud'da veya bir başka yerde daha güzel okunuyor.. gibi yaklaşımlarla ele almak doğru değildir. Doğru olan, Kur'ân'ın muhtevasını kavrayabilme ve onu seslendirebilmedir. Zaten Kur'ân bütünüyle müzikaldir. Önemli olan, muhtevadan hareketle ondaki her bir kelimenin istediği seslendirmeyi, konumuna uygun olarak verebilmektir. Mesela; Kur'ân'da kafirin konuşması, mağrur, mütekebbir, mütecebbir bir eda ile ve elini kalçasının üzerine koyarak, caka satan bir insan imasıyla verilir. Mesela; Hz. Yusuf karşısında konuşan Zeliha. Onun Hz. Yusuf'a 'haydi gel' deyişini okurken kırıta kırıta, şuh bir edayla konuşan bir kadını görür gibi oluruz. Bu fettan teklife iltifat etmeyip ondan kaçan Hz. Yusuf ise olabildiğine kararlı, ürperti içinde ve tok sesli birisi olarak karşımıza çıkar. Ve daha yüzlerce misal... İşte ayet–i kerimeleri okurken, sesiyle bu muhtevaları aksettirebilme önemli bir esastır.

Fethullah Gülen Hocaefendi 17.06.2002
Kaynak: [Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...]
aynen katılıyorum alpparslan kardeş
tabiki bu sözde meşhur sözdede doğrulık payı var kuran mekkede indi msırda okundu istanbulda yazıldı şuan mısır zirve niye zirve doğuştan gelen sanatsal ruh var evet ama esas kuranla hemhal olmuşlar teşvik var manasına aşinalar zaten büyük kaailer manasına göre nasıl kuranı seslendiririz diye düşünmüşler mustafa ismail muhammed rıfat gibi yani şu makamı yapyım milet etkilensin değil cemaata okunan yerin mansındaki öenmi vurguyu hatırlatmak ve bunu meydana getiren rast hicaz beyati saba gibi makamları yerine göre okumak ve okurkende zaten kuran derinliğine inerek kaarini kendiside etkileniyor ve bakıldıldığında türk musikisi çok zengindir ama çok muhim değil lazım olan kuranla hemhal olup kuranı kuran gibi okumak
mesala türk kaari olupta mısırlı bazı kaarilerden güzel okuyan yokmmu var o güzel okuyanlra dikkat edin kuranla hemhal olmuşlardır
meselenin özü kurana nekadar yaklaşan millet okadar onu güzel okur tabikii tabanında sanatsal eğitim var
MUHAMAMED RIAFT HAŞİM HEyBENİN TÜRK OLDUĞUNU UNUTMAYALIM AMA BUNLAR NERDE MEŞHUR OLDULAR ODA VAR TABİKİİ

Okunmamış 21.08.07, 12:01 PM   #16
kahire
Kardeş

kahire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No: 7197

Tecrübe Puanı: 8 kahire is on a distinguished road

birde şu dat,zat u,ü meselasi bunu hakkında tam birşey diyemiycem hangisi doğru diye ama
dat,zat meselesinde dikkat edin türkiyedeki fatih çollak hasan hüsyin varol gibi hocaefendilerin dat çıkramasıyla mısırdaki fethi melici ebu ayneyn gib üstatların dat çıkarmasına ben dikkat ettim nerdeyse fark yok ikisinin arasında bir harf
ama ü meslasi biraz bana şive gibi geliyor u ü den daha eftal gibi
araştırmak lazım bzimkilar niye ü dmeiş belki haklılk payları vardır onu bilemem
msırda ikamet eden hafızul kurra bir abimiz vardı mısır tarikiye okuyordu ve mısır tarikini benimsiyordu ama mısırlı hafızların tecvidde iklab yapmayışlarını yanlış buluyordu

Konu kahire tarafından (21.08.07 Saat 12:16 PM ) değiştirilmiştir..
kahire isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Okunmamış 21.08.07, 12:15 PM   #17
hakancayir
Erkek Üye

hakancayir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No: 16446

856 Mesajına 1292 Teşekkür Aldı

856 Mesajına 1.292 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 12 hakancayir is on a distinguished road

Bu konu hakkında bilgiler verirken bazen maksadı aşan ifadeler oluyor. Tecvid, tertil, kıraat ilmi verilerine uygun okuma olduktan sonra yapılan eleştiriler zulüm noktasına gidebilir. İfrat ve tefride düşmeyelim lütfen.

Ahmet Naina ki ( Kur’an tilavetini öğrendiğinde henüz üç yaşındadır. O yaşlarda yakın camilere Kur’an dinlemek için gider, çocuk bünyesinin el verdiği kadar dayanır ve oralarda uyuyakalır. Beş yaşına geldiğinde Kur’an’ın tamamını ezberleyerek hafız olur. On yaşında kıraat ilmini, gelmiş geçmiş en önemli hafız olarak anılan Şeyh Mustafa İsmail’den öğrenir.Yapılan imtihanlar neticesinde verilen resmî hafızlık unvanına 1979’dan bu yana sahip. Mısır eski Devlet Başkanı Enver Sedat, Naina’yı devletin resmî Kur’an okuyucusu makamına getirmiş. -Mısır’ın sadece bir tane resmî hafızı yok-)Aksiyon dergisine verdiği mülakatta:
Türkiye’deki hafızlarla Mısır’dakiler arasındaki en önemli farkın kendi ülkesindekilerin Kur’an’ın manasını anlayarak okumaları olduğunu söylüyor. İstisnaları olsa da Türkiye’de çoğu hafızın manasını bilmeden Kur’an okuduğuna değiniyor. Özellikle Fatih Çollak ve rahmetli İsmail Biçer’i çok başarılı bulan Naina’ya göre Mısırlı hafızların en büyük avantajı Arapçayı bilmeleri. Bu nedenle Mısır’da hafızlığın tamamlanma süresi yaklaşık bir yıl. 6-8 ay gibi kısa sürede Kur’an-ı Kerim’in tamamı, çocuklar tarafından ezberlenebiliyor. Mısır’da 7-10 yaşlarındaki çocukların hemen hepsi hâfız. Özel kursların dışında devlet okullarında da resmî olarak Kur’an eğitimi veriliyor. Hatta El Ezher gibi bazı üniversitelerden mezun olmak için hafızlık şartı aranıyor. “Biz Arapça yazmayı öğrenmeden önce basit ve kısa sureleri ezberlemeye başlarız. Büyüklerimiz bizlere sureleri okuyarak öğretir. Böylece okuma yazmayı öğrenmeden Kur’an’ın dörtte birini ezberlemiş oluruz.” diyor.

Ben gibi bu konunun cahilleri en azından kaynaklarıyla konuşmanızı rica ediyor. Bu arada Alpparslan'ın yaptığı alıntıyla verdiği mesaj son derece olumlu.

Konu hakancayir tarafından (21.08.07 Saat 12:18 PM ) değiştirilmiştir..
hakancayir isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Okunmamış 21.08.07, 06:41 PM   #18
Muratçiçek
Erkek Üye

Muratçiçek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No: 11570

Tecrübe Puanı: 8 Muratçiçek is on a distinguished road

Selam...kardeşlerim bakıyorum sanki çoğuları Türk tarzını sanki eleştiriyorum diye dolaylı yönden üzerime saldırıya geçmiş hücum ediyorlar ya hu bana yardım eden ve beni destekleyen birileri yokmu çıksın ortaya arkadaşlar bu da işin esprisiydi maksat muhabbet olsun...
Ne ise bu konuyu epeyce uzattık görüşlerimizi sunup fikirlerimizi ortaya koyduk belki bazılarımız incindi bazılarımız sevindi ama böylesi iyi oldu hani Allah resulü "ümmetimin ihtilafı rahmettir"diye buyurmuşlar ya aynen öylede oldu yine de bu konuyu toparlayacak olursak kardeşlerim hepimiz bu memleketin evlatlarıyız suyunu içiyor havasını teneffüs ediyor gezip ve dolaşıyoruz Allaha binlerce şükürler olsun ve bizler yediğimiz kapa bevl eden cinsten insanlarda değiliz elhamdulilah...hep bir konu üzerinde durduk bu konuda malumunuz Türk ve Mısır tarzı bahsiydi ve size şunu söylemeliyim kendim bu konuyu değerlendirirken gayem Türk tarzını eleştiripte Mısır tarzını savunmaya kalkmak değildi doğru olanları söylemekti ama sanki birilerinin dolaylı yönden ısrarla Türk tarzının var olduğunu ve bu tarzın benimsenmesini diretmesi hissi beni çok üzdü ve tahrik etti binaenaleyh belki kimileriniz benden incindi ama bazı gerçekleri söylemeliydim ve siz değerli kardeşlerimle paylaşmalıydım ve benim Türk tarzı okuyuşuna düşmanlığım yok ama Türk tarzına ilave edilen hataların ve hurefelerin düşmanıyımdır ve arabi okuyuşu esas almamın ve üzerinde çok durmamında sizlerde benimde ırkç...yaptığım hissini uyandırmasın lütfen
birde bir konu tartışılırken birilerimiz karşıdakinin iknaı için günümüz insanlarından örnek veriyor örneğin ben diyorum Allah resulü bu konu hakkında şöyle buyurmuşlar adam halen kalkıyor diyor falanca adam şöyle söyledi veya oda yapıyor sizce böyle bir tavır sergilemek ve falancaları kendine siper etmek bu konu hakkında söylenilen bir hadis-i şerifin veya bir kaynağın yanında abese kaçmıyor mu sizlere soruyorum yani falancalar kendini uçurumdan aşağıya attı diye bizde mi atacağız kendimizi onun için sıkıştığımızda ön yarğılı olmayalım işin gerçek yönünü araştırıp ondan sonra ne yapacaksak yapalım ve bu konu hakkında söylenmiş hadis-i şeriflere uyalım ve İmam Şatibi ve İmam Cezeri gibi büyüklerimizin Kuran hakkındaki sözlerini yavana atmayalım bırakalım falancalar ne yapıyorlarsa yapsınlar ne diyorlarsa desinler sen hak olana kulak as çünkü her koyun kendi bacağından asılıverir...hepiniz Allaha emanet olunuz yine de bir kusurumuz olduysa affola kardeşlerim...

Muratçiçek isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Okunmamış 21.08.07, 09:02 PM   #19
mutioglu

Selamun Aleykum sevgili Dostlar......

son durum içeresinde yazılara baktım ve şöyle düşündüm ......maalesef biz şu anda müzkeresini yaptığımız bu mevzuyu çok yufka zeminde birazda kısır döngü içinde tartışmasını sürdürüyoruz.... acizane benim düşüncem bu her iki tarza zemin oluşturan teknik detaylara girmemiz gerekiyor......
şimdi burda birkaç başlıkla mevzunun seyrini o yöne çevirmek için biraz daha düşünmeye sevkederek bazı noktalara değinmek istiyorum....
Öncelikle ...bu iki tarz arasındaki teknik analamdaki temel farklılklara kısaca göz atalım.....
evvela tecvid-mahrec yönünden: bazı harflerin okunuşundaki farklılıklar
DAT ve VAV gibi
Türk tarzında: ötrenin Ü ve iki ötrenin ÜN şeklinde okunması Arapçada ü harfi olmadığı halde.............. hatta bir arkadaş burda istanbulda kıraatı-aşere okuyordu ilk derslerinden birisine gittiğinde fatiha suresini kıraat ederken ilk kelimesi olan ELHAMDU yu okuduğunda hocanın kabul etmeyerek ELHAMDÜ olarak oku demesi....hatta imamı-cezerie atıfta bulunması
yine türk tarzını benimsiyenlerin bazılarının ileri sürdüğü İstiazedeki EUZU kelimesinde ki vav harfi-medini bazı arabi tarzı okuyanalrın ihmal ediyor eleştirisi.....
Terci yapma (TİTRETME) eleştirisi ve titretme yaparken bazen elif ilave ediliyor eleştirisi.....
ve öteden beri dinlediğimiz aynı makamları kullanan eski-yeni türk -arap karilerinin makamlarının birbirini tutmaması ve önemli farklarla icra ediliyor edilmesi....
burada bazı kaynakalara bakarak mesela Mağnisi Tercemei-Cezeride deniyorki Arabistanda kefi kalın kafa yakın okuyorlar yanlıştır.. ayrıca Diyarı-rumda (Anadolu )okunan kef de yanlıştır cim mahrecine yakın çıkarıyorlar... ve CİM ve ŞİN harfleri yine anadoluda yanlış.... dil ucuna yakın ve yanlıştır....
yine AliRıza Sağmana göre arapların Datı ile türk Datı çok farklı arapların Datının menşei cemiyet türk datının menşei kitaplar...arap datını kurallara uymadığını belgeleyen çok delil var...hatta Ali-elkari ve İmam Cezerininm arap Datını tenkid ettiklerini söylüyor....
yine magniside arapların Vavı kalın ve yanlıştır...zira bu harfin sıfatı terkik üzeredir....vs deniyor....
Yine öncedende söylemiştim günümüz islam dünyasında İklab, maklup mimin ihfa edilerek okunduğu halde türkiyede izhar ile okunmaktadır İmam Cezeriye göre bunu izhar okumak yanlıştır...
biraz fazla uzattım buna benzer nice konular yeri gelince anlatacağım inş......
ben formda mukayeseli kıraat bilgisi olan kardeşlerimizin bu teknik konulara bir daha eğilmelerini ve ilgili görüşlerini yazmalarını bekliyorum.....
selamlar ve dualarla.....

Okunmamış 21.08.07, 10:15 PM   #20
Kelbuh

Kelbuh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No: 11628

1 Mesajına 2 Teşekkür Aldı

1 Mesajına 2 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 8 Kelbuh is on a distinguished road

Ben bu konuda en çok ikilem yaşayan kardeşlerinizden biriyim.

Tedrisimi bildiğimiz Türk usulü denilen tarz ile yaptım..

Ama şimdi eski tarzımı muhafaza mı edeyim yoksa radikal bir kararla değiştirip ü leri u mu yapayım gibi ikilimler yaşıyorum..

Sanki kalın okuduğum zel zı harfine benziyor gibi geliyor..

Sağolsun Murat hoca ve Enderun hoca bu konuda bayağı bir yadımcı oldular ama önlerine diz çökmek lazım malumunuz..

Yoksa olmuyor..

Şimdi daha önce galiba Sürkentli üstadımızın eklediği merhum Gürses hoca riyasetinde Fatih Çollak ve İsmail Biçer merhum başta olmak üzere belli başlı Türk hafızları dinledim..

Başlarında büyükalim Gürses hoca var..

Haraketlerinden çok beğendiği belli..

Zaten icazet veren de kendisi..

Ü okumalarına karışmamış...

Burada yine benim kayıt başa alıyor işte..

Tamam güzel,bir İngilizce Öğretmeni,bir dilci olarak tabiiki dil mantığının konuşulan yere göre işlediğini biliyorum.

Ama bazen şivelerin genel kaideleri dağıtıp bozduğunu da bliyorum..

Bizim okuyuşumuz neden kitabi olmasın diyorum o zamanda..

Velhasıl çözemiyorum..

İçinden çıkamıyorum.

Bazen gece işaret bekliyorum rabbi rahimimden..

Ama çok hassas bir konu çok...

Bir yanda M.İsmail bir yanda benim nur yüzlü Gürses hoca dedem....

Ne yapmalı ki acep,aşmak için bu dağı?

Vesselam..

Kelbuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler