Seçenekler
Okunmamış 15.10.08, 08:18 PM   #1
hakancayir
Erkek Üye

hakancayir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
947 Mesajına 1.427 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 12
hakancayir is on a distinguished road
Standart M. Nurettin Coşan Hocaefendi’den İnciler

Sitedeki tüm kardeşlerime hususen Mekselina kardeşime -hayırlara vesile olması temennisiyle- hediyemdir.
forumankebut.net - M. Nurettin Coşan Hocaefendi’den İnciler
v Gelin, hep bir olalım, birlik olalım. Köstek olmayalım. Baltalamayalım. İçimizdeki, kötülüğü emreden, benliğimiz başta olmak üzere, tüm kötülüklerle mücadele edelim.

v Nifak dahil, hastalıklarımızı teşhis ve tedaviye çalışalım. İkinci bir şansımız olmayacak. Verilmeyecek. Ecel geldiği zaman duyulan pişmanlık fayda etmez. Oysa kurtuluş çok kolay. İnatçılık etmeyelim. Kendimizi kandırmayalım.

v İçinde, ademoğluna, yaradılış gayesine en uygun nasıl yaşayarak ulaşacağını tarif eden en mükemmel “Kullanım Kılavuzu”, “Kullanım El Kitabı”, ingilizce anlatımıyla “User Manual” Kurân-ı Kerim’dir.

v Önce kendimi sonra da sizleri sahte tanrılarla istikrar ve ısrarla mücadele etmeye davet ediyorum. En tehlikeli sahte tanrı nefsimizdir. İçimizde barındırır, elimizle besler, büyütürüz. Tanrı gibi her dediğini, emrettiğini yaparız. Dost gibi, bizden gibi gözükür ama münafıktır ve şeytanla, kötülüklerle işbirlikçidir. Kontrol altında tutulmazsa, bize ihanet eder. Kaybı kesin ve ebedi olan dünya oyununda sahte yansıma, cazibe ve güzelliklerle aldatarak zamanımızı öldürür.

v Dönüşü olmayan noktaya gelindiğinde, yani, ekranda “Game Over” yazdığında, “keşke toprak olsaydım.” der. Heyhat, artık dönüş yalnız hesap meydanınadır.

(iskenderpaşa.com’a teşekkür ederiz)
hakancayir isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hakancayir Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
rabiasözer (28.12.13)
Okunmamış 16.10.08, 07:43 AM   #2
Mekselina
Guest

Mekselina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Cevap: M. Nurettin Coşan Hocaefendi’den İnciler

03.04.2001 Aşure Günü Konuşması

Değerli AK RADYO dinleyenleri, ayrı ayrı her birinizin Hicri yeni yılınızı, Muharrem ayınızı ve Aşure gününüzü tebrik ederim. En samimi duygularımla, yeni güzelliklerin ve mutlulukların başlangıcı olan Aşure gününün; inananların maddi ve manevi arınmasına, ülkemiz ve insanlığın kurtuluşuna, sevgi, huzur ve barış iklimine kavuşmasına vesile olmasını dilerim.

Muharrem ayının ve Aşure gününün inanç tarihimizde önemli bir yeri vardır. On Muharrem, yani aşure günü; dinler tarihinde kutsal bir gündür. Kaynaklarda ifade edildiğine göre, aşure gününde bir çok peygamberin hayatında önemli ve olumlu olaylar meydana gelmiştir. Bu günde, Peygamber Efendilerimiz ve onlara inananlar çok büyük sıkıntılardan, zulümlerden, baskılardan kurtulmuşlardır. Yeni ve güzel başlangıçlara, büyük ilahi lütuflara ermişlerdir.

Sevgili AKRA dinleyenleri, çok kıymetli bir ayda, çok güzel bir güne erişmiş bulunuyoruz. Peygamberimiz Muharrem ayını "Allah'ın Ayı" olarak tanımlıyor. Ramazan orucundan sonra tutulacak en faziletli orucun bu ayda tutulan oruç olduğunu söylüyor. Sevabının da otuz misli olacağını belirtiyor. Bugün, tutulacak orucun geçen senenin günahına kefaret olacağını müjdeliyor. Yalnız, Yahudi ve Hristiyanlardan farklılığımızı vurgulamak için, Aşure günüyle birlikte, bugünden önceki veya sonraki günü de oruçla geçirmemizi tavsiye etmiştir.

Biz de, Hadis-i şeriflere göre hareket edelim; bu günü en güzel şekilde değerlendirelim. Farz ve nafile ibadetlerimize dikkat edelim. Oruç tutalım. Her halimizle çevremize bu günlerin güzelliğini yansıtalım. Dostlarımızı, komşularımızı, camilerimizi, büyüklerimizin kabirlerini, ana-babalarımızı, akrabalarımızı ziyaret edelim. Atalarımızın bize miras bıraktığı aşure tatlılarından bolca yapıp eşe-dosta ikram edelim. Sevgi ve dostluk bağlarımızı geliştirelim. Ayırım yapmadan herkese iyilik yapmanın, faydalı olmanın, güzel ahlakı geliştirmenin yollarını arayalım. Hayırlar yapmayı, dualar etmeyi, fakir fukaranın yardımına koşmayı unutmayalım. Sadakalar verelim. Birbirimize hayır dualar edelim.

Eş ve çocuklarımızı ihmal etmeyelim. Peygamberimizin sünnetine uyalım onlara güzel hediyeler alalım, gönüllerini hoş edelim. Peygamber Efendimizin bildirdiğine göre, bu hediyeler evimizin bereketlenmesini, mutluluğumuzun artmasını sağlıyor. Bütün sene yuvamızın bereketi oluyor.

Sevgili AKRA dinleyicileri, en güzel, en içten, hayır dilek ve temennilerimi sunarım. Nice güzelliklerin ve kurtuluşların, tatlı ve mutlu günlerin başlangıcı olan Aşure gününü aslına ve ruhuna uygun olarak değerlendirmenizi, ahlakınızı güzelleştirmeyi, sevgi ve dostluk bağlarınızı geliştirmeyi, ömrümüz boyunca Yüce Rabbımız'ın emirlerine ve Peygamber Efendimiz'in sünnetine sıkı sıkıya bağlanmanızı hatırlatır, temenni ve tavsiye ederim.Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun..

M. Nureddin COŞAN

(iskenderpaşa.com’a teşekkür ederiz)
Okunmamış 16.10.08, 07:47 AM   #3
Mekselina
Guest

Alıntı:
hakancayir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sitedeki tüm kardeşlerime hususen Mekselina kardeşime -hayırlara vesile olması temennisiyle- hediyemdir.
Hususen mekselina sen oku diye anlayacağım bunu,yoksa amel edeceğim yok.
Okunmamış 16.10.08, 07:47 AM   #4
Mekselina
Guest

31.10.2001 Berat Kandili Tebriği
"Ey insanlar! Muhakkak ki size Rabbiniz'den bir delil olarak mucizelerle Muhammed geldi ve size apaçık bir nur olarak Kur'an'ı indirdik."
En-Nisa 174
"Gerçekten, bu Kur'an, insanları en doğru yola iletir ve yararlı işler yapan mü'minlere, kendileri için büyük bir mükafat olduğunu müjdeler."
El-İsra 9

Saygıdeğer AKRA dinleyenleri,

Okuduğum bu Kur'an ayetleri azamet ve merhamet sahibi, yüce yaratıcımızın biz kullarına lütf-u ihsanının ve cömertliğinin çok açık bir göstergesidir.

Ben, sizlere Allah (c.c)'ın bu hitabının, bugün itibariyle de, dünyamızda yaşayan tüm insanları hedef aldığını bir kere daha hatırlatmak ve bu vesile ile bir ricada bulunmak istiyorum.
Lütfen, her türlü ön yargıdan uzak, temiz, duru, dingin bir kalp ile Kur'an-ı Kerim'i idrak edecek şekilde okuyunuz.

İnanıyorum ki, Allah (c.c), okuduklarımız doğrultusunda yaşar isek, bizlere, dünya ve ahiretin güzelliklerini, hayal dahi edemeyeceğimiz bir cömertlikle ihsan edecektir.

Gönüllerimize, gerçek sevginin tadının tattırılması dileğiyle, Berat Gecenizi tebrik ederim.

M. Nureddin COŞAN
Okunmamış 16.10.08, 07:52 AM   #5
Mekselina
Guest

Muharrem Nureddin Coşan Beyefendi'nin YÂD 2003 Anma Programı Konuşması:

Çok seçkin misafirlerimiz,

Allah’ın rahmeti, bereketi ve selamı siz güzel kulları üzerine olsun.

Alemlerin yaratıcısı olan yüce Rabb’ime sonsuz hamd, övgü ve teşekkür ederim ki, bizleri nimetlerin en büyüğü olan İslam üzere yarattı. Sonra kusurlu kullarına kusursuz güzellikler, akıl, ağız tadı, göz nuru nasip etti. Yiyeceklerin en lezzetlisini, giyeceklerin, yaşanacak mahallerin,ulaşım vasıtalarının ve hatta toplanma mekanlarının en rahatını, iyisini, güzelini verdi.

Ey Allah’ım! Nimetini üzerimizden eksik etme! Nefislerimizi azdırma! Yolundan ayırma! Tembellikten koru! Sevdiklerini sevdir. Sevmediklerini nefsimize hoş gösterme! Nimetini salih kullarına vâd ettiklerinle tamamla

Ve,

Salat, selam peygamberlerin en sonuncusu olan sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa’yadır.

Hoş geldiniz. Şeref verdiniz. Samimiyet ve dostluğunuzdan çok sevinçli (oldukça heyecanlı), mutlu ve gururluyum.

Her birinizi Allah için çok seviyorum. Genciniz, yaşlınız, anne ya da baba olanınız, pırıl pırıl, ışıl ışıl gözlerle çocuk olanlarınız. Allah da sizleri sevsin.

Bu gece çok muhterem bir Allah dostunu hayırla yad etmek üzere toplandık. Sevgili liderim, lideriniz Mahmud Esad Coşan rahimehullah iki yıl önce 4 Şubat 2001 Pazar günü müphem bir çarpışma neticesi damadı Ali Yücel Uyarel’le birlikte şehid olmuştu. Ben de bu anma gecesi vesilesiyle kendilerine bahşedilen şehitlik mertebesiyle alakalı birkaç ayeti celileyi hatırlatmak, dostlarıma müjdelemek istiyorum.

Ali-İmran 169 -170

“Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü zannetme! Bilakis onlar Rab’leri katında diridirler. (Cennet nimetleriyle) rızıklanırlar. (Hem de) Allah’ın kendilerine lütfettiği (şehitlik rütbesi)ne kavuşmaları sebebiyle sevinç içerisindedirler. Arkalarından henüz kendilerine (şehid olarak) katılmamış olanlara da, hiçbir korku ve üzüntü olmayacağını müjdelemek isterler.”

En-Nisa 69

“Kim Allah’a ve Rasûl’e (can-ı gönülden) itaat ederse işte onlar, Allah’ın kendilerine nimet verdiği nebiler, sıddıklar, şehitler ve salihlerle beraber olacaklardır. Onlar ne güzel arkadaştırlar.”

El-Hac 58

"Allah yolunda göç edip de sonra öldürülen veya ölenlere gelince, muhakkak ki Allah, onları en güzel rızıkla(rla) besleyecektir. Şüphesiz Allah rızık verenlerin en iyisidir.”

Ona ve makamına duyduğumuz özlem ve hasret, sevgimizle yoğrulup, ilke ve hayat anlayışıyla birlikte yaşam mücadelemizde hayat pınarı olmuştur. Firdevs Cenneti ve Cemalullah kendisine ve sevenlerimizle beraber bizlere de nasip olsun.

Birlikteliğimize, aranızda bulunma ve kaynaşmamıza vesile olan bu veya benzeri toplantıların maliyetleri ve ecel zamanımızla ilgili vaktin gizlenmiş olmasından ötürü doğabilecek aktarma, ulaştırma, uyarma vazifemizi layıkıyla yapamama gibi riskleri en aza indirmek ve mesajlarımın sizlerle paylaşılması sonrası yönlenip, seferber olup, gayret edip bir an önce yol alabilmeniz ve bu faydaları başkalarına aktarabilmeniz için planladığım yaklaşım ve yorumlardan çok yeni, çarpıcı, etkili ve faydalı olacak bazılarını siz güzide insanlarla paylaşmak istiyorum.

Fedakar ve has dostlarım,

Bunlardan ilki, hediye olarak verdiğimiz, Allah’ın siz kullarına, peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) vasıtasıyla gönderdiği mesajının, yani Kur’an-ı Kerim’in nefis bir hat ile yazılmış Arapça metni ve ender rastlanacak nitelikte mükemmel bir mealidir.

Şimdi merak edip de soracaksınız. Bunun neresi çok yeni ve çarpıcı diye! Hemen izah edeyim;Belki de 1400 yıllık bu mübarek kitabı ilk defa ben “İnsan Kullanım El Kitabı”, “Kullanım Kılavuzu” tarifiyle tanıtıyorum.

İçinde, ademoğluna, yaradılış gayesine en uygun nasıl yaşayarak ulaşacağını tarif eden en mükemmel “Kullanım Kılavuzu”, “Kullanım El Kitabı”, ingilizce anlatımıyla “User Manual” Kurân-ı Kerim’dir.

Nasıl bugünkü teknolojinin en son ürünleri olan, dijital ve elektronik cihazların ambalajları içerisinde o ürünün, en verimli kullanımını tüm detaylarıyla tarif etmek için, kullanım kitapçıkları bulunuyorsa, biz de tüm insanlara, Amerikalı'ya, Çinli’ye, Japon’a, Afrikalı’ya, Rus’a, İngiliz’e, Türk’e, önceki kullanım kılavuzlarını tahrif ederek kendi nesillerine ihanet edenlere, kılavuzları getiren elçilere kasd edip öldürenlerin torunlarına, kendisini arayan kaybolmuşlara, Allah’ın hidayet dilediklerine, bu “İnsan Kullanım El Kitabı’nı” edinmelerini ve okumalarını sağlamalıyız.

Kısaca ifade edecek olursak, Kurân-ı Kerim tüm insanlara ve sonraki nesillerine ulaştırmamız gereken en yeni orijinal tarifimizle “İnsan Kullanım El Kitabı’dır.”

İkinci yeni, etkili, faydalı yaklaşım, Sağduyu Partisinin kuruluşudur. Bilen dostlarım vardı. Şimdi de bu girişimi sizlerle paylaşıyorum. Sağduyu Partisi, hakkı söylemek ve savunmak amacıyla kurulmuş, tüm insanlara fayda hedefleyen siyasi bir girişimdir.

Bu girişimin niçin gerekli olduğunu şu aşamada tam manasıyla kavramayabilirsiniz. Fakat az sonra paylaşacağım bazı tesbitler konuya bir açılım, izah getirebilir. Düşünüp anlamanızı sağlayabilir.

Biz, bazı toplum liderlerinin ve politikalarının her zaman paralelinde olmayabiliriz. Mesela biz, Kıbrıs meselesinin Kıbrıs halkları tarafından çözülmesindeki eşitsizliğe, oldu bitti (savaş) senaryolar(ın)daki tek yanlılığa, çifte standarda, küstahlığa itiraz ediyor, farklı yorumlar getiriyoruz.

Çünkü biz, Doğu Türkistan’da insani özgürlüklerden payını alamayan kardeşlerimiz için üzülüyoruz. Onlara haksızlık yapılmasın istiyoruz. Çünkü biz, domuzun, sütünün de haram olduğunu biliyoruz. Çünkü biz, yaranmanın ve taviz vermenin inancımız değişmedikçe netice getirmeyeceğini biliyoruz. Çünkü biz, mutlak fayda ve gerçek adaletin yanlızca inancımızda olduğunu biliyoruz.

Çünkü biz, insanların sağduyuya ihtiyaç duyduğunu görüyoruz.

Arkadaşlar, dostlar, Sağduyu Partimiz hayırlı olsun!

Üçüncü olarak, benimle ilgili tüm tarifleri, algılamaları ve beklentileri yeniden yorumluyor ve açıklıyorum.

Ben, sadece ve sadece, sevenlerim için takip edilmesi gereken doğal, hakiki bir liderim. Benim için öngörülen tüm diğer sıfatlar, ancak liderlik vasfım ışığında değerlendirilirse bir anlam ifade eder. Ve aynı zamanda ben, sizleri güzellik yarışmalarının en ideali, en adili olan Takva yarışına yönlendiren ve çağıran aciz bir kardeşinizim.

Sevgili misafirlerim, dikkatlerinizi çarpıcı bir tarife odaklamak istiyorum.

Sahte tanrılar.

Evet sahte tanrılar. Önce kendimi sonra da sizleri sahte tanrılarla istikrar ve ısrarla mücadele etmeye davet ediyorum. En tehlikeli sahte tanrı nefsimizdir. İçimizde barındırır, elimizle besler, büyütürüz. Tanrı gibi her dediğini, emrettiğini yaparız. Dost gibi, bizden gibi gözükür ama münafıktır ve şeytanla, kötülüklerle işbirlikçidir. Kontrol altında tutulmazsa, bize ihanet eder. Kaybı kesin ve ebedi olan dünya oyununda sahte yansıma, cazibe ve güzelliklerle aldatarak zamanımızı öldürür.

Dönüşü olmayan noktaya gelindiğinde, yani, ekranda “Game Over” yazdığında, “keşke toprak olsaydım.” der. Heyhat, artık dönüş yalnız hesap meydanınadır.

Onun için Sevgili Sağduyulular ;

Zumer-55

“Siz farkında bile değilken ansızın size azap gelip çatmadan önce, Rabbinizden size indirilenin en güzeline (Kur’ân’a) uyun.”

Allah yolundan alıkoyan diğer tüm yapı ve otoriteler de sahte tanrılardandır. Allah bizlere makyajla saklanan sahte yüzleri, kamufle edilerek süslü kaplarda sunulan zehir içecekleri ayırt etme feraseti, yeteneği, kabiliyeti versin, idrakimizi güçlendirsin.

Biliyorum, durmak yok. Biliyorum, zaman yok. İçim içime sığmıyor. İşlerimizde çok başarılı olmak istiyorum. Hemen istiyorum, hayallerim, emellerim, niyetlerim yaşanır olsun. Ya Rabbi! Ayaklarımızı Senin yolunda sabitle! Hayırlı, sevdiğin neticelere hem dünyada tez, hem ahirette ulaştır.

Dostlarım,

Şimdi sizleri benzerini Brisbane, Avustralya’da sevgili babamın hatırasına inşa etmek için çizdirdiğimiz, kültür merkezi projemizden daha mükemmellerini çizmeye ve bina etmeye çağırıyorum. Sizleri, yaşadığımız ortamları yeniden gözden geçirip inancımıza uygun, doğaya dost yeni evler, işyerleri, camiiler, alışveriş merkezleri, benzin istasyonları tasarlamaya, projelerini çizmeye, bu konuda birbirinizi desteklemeye, yarışmaya davet ediyorum. Sizleri inancımıza uygun dünya standartlarını oluşturmaya, keşifler yapmaya, faydalı ilme, eğitime, hayırda sınırlarınızı ahiretiniz için hazırlık olsun diye zorlamaya, teşvik ediyorum. Birlikte güzeli, doğruyu, adili, faydalıyı örnek ve hakim kılmak istiyorum.

Günahlarla kararmış, katılaşmış kalpleri tevbe ettirerek, yanlış yollardan “U” dönüşü yaptırarak Hakk’a çağırıyorum.

Zumer-35

“Çünkü Allah, onların (geçmişte) yapmış olduklarının en kötüsünü bile örtecek ve kendilerine mükafatlarını, yapmış olduklarının en güzeliyle verecektir.”

Böylece netice olarak, sizleri ;

Allah’ı sevmeye davet ediyorum.

Ya Rabbi! Yolumuzu aç!

Dualarımızı aziz ve yüce İsmin hürmetine kabul et.

Bildiğimiz bilmediğimiz her türlü tehlike ve kötülüklerden koru.

Bildiğimiz bilmediğimiz her türlü güzellik ve iyiliklere eriştir.

Bizleri muvaffak ve muzaffer eyle.

Konu Mekselina tarafından (16.10.08 Saat 08:00 AM ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 16.10.08, 08:46 AM   #6
Mekselina
Guest

HOLLANDA BÜYÜKELÇİSİNE CEVAP

Sayın Büyükelçi;
Değerli hanımefendi eşinizi ve sizi saygıyla selamlarım.
Her ne kadar sizleri bizzat ağırlayamamış olsam da ziyaretiniz onur duymamıza vesile oldu.
Hollanda Devleti ve halkı dünya tarihimizin etkili, engin ekonomik ve politik tecrübeleri günümüze ulaşmış ve uyarlanmış önemli isimlerindendir.
Umarım sizin bölge kültürüne vâkıf, ilgili araştırmaları ve yayınlanmış eserleri olan kimliğiniz dünya tarihine, Türkiye’deki görevinize olumlu katkı sağlar.
Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetinde, medeni hakları ve sosyal hayatı düzenleyen temel kanunların, İsviçre kanunlarının bazı özel değişikliklere uğrayarak adapte edilmesi suretiyle yürürlüğe girmesi, tekke ve zaviyelerin yasaklanması kanununun çıkmasına zemin hazırlamış olabilir.
Benim görüşüm, insanın olgunlaşmasına vesile olan öğretiler, ekolümüzün öğretisi dahil, hayat tarzına zevk, renk, değer, anlam ve güzellik katar, kazandırır. İç huzurun ve erdemli sosyal yaşantı kurallarının çeşitli terbiye yollarıyla fertlere kazandırılması yaşam standartlarını yükseltir. Adaletin kanun baskı ve endişesiyle değil, gelişmiş, geliştirilmiş vicdan ve sağduyu ile temini güvenliği sağlar.
Belki bahsettiğim bu vasıfların günümüz Türk toplumunda özlenen, aranan değerler haline gelmesi grubumuzun popüler olmasının sebeplerindendir. Çünkü grubumuz kişisel gelişme sürecini sevgi esaslı yaklaşımlarla tamamlamayı benimsemiş ve uygulaya gelmiştir. Hollanda ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde yolumuza sempati duyan dostlarımız vardır.
Avrupa Birliği, ekonomik işbirliği ve gelişmeyi uzunca bir süre üye ülkeler arası birleştirici bir unsur olarak görmüştür. Zaman içinde ekonomik unsur yerini politik çıkar birliğine terfi ettirmiştir. Politik üstünlüğün yaşam döngüsü toplumun ideale yakın değerleri benimsemesi, teşviki ve barındırması ile sınırlıdır.
Bu bağlamda grubumuzun Türkiye’de, Avrupa Birliği’nde ya da dünyanın herhangi bir ülkesinde faaliyet göstermesi halklara ölçülebilir önemli faydalar sağlayabilecektir.
Nezdimde grubumuza yönelttiğiniz ilgi, merak ve sorularınızı bilgi ve kapasitem çerçevesinde cevaplamaya gayret ettim. Lütfen daha detaylı öğrenmek istediğiniz konu ve kısımları tarafımıza bildiriniz. Sizleri bilgilendirmekten memnuniyet duyarız.
Hidayet cezbedecek gönül samimiyetine ulaşmanız temennisiyle sevgilerimi sunarım.
M.Nureddin COŞAN(k.s)
Okunmamış 16.10.08, 08:59 AM   #7
Mekselina
Guest

... "Değerli dostlarım!
Benden birkaç mesaj almak için, hazır ve istekli olduğunuzu görüyorum.
Aciz bir kardeşiniz olarak, akılda kalması kolay, bir iki hususu hatırlatmak ve tavsiye etmek isterim.
  • Bugünden itibaren daima ayarını doğru yola göre kontrol ve teftiş edip düzenleyeceğiniz, kişisel hayat planınızı yapın
  • Analitik ve kritik düşünmeyi öğreten kitaplar alın ve anlayarak okuyup, günlük hayatınızda tatbik edin.
  • Çocuklarınızı en önemli yatırım aracı olarak görün. Onların en mükemmel şekilde eğitilmeleri için uğraşın.
  • Doğal beslenme uzmanları olun.
  • Yiyecek ve içeçeklerinizin içindeki katkı maddelerini çok iyi araştırın.
  • Sivil savunma uzmanları olun.
  • Kesintisiz ve sağlıklı iletişim yolları üzerinde araştırmalar yapın.
  • Kendinizi, genç ya da ihtiyar, kadın ve erkek ayırımı yapmadan, suni mazeretler üretmeden her gün, her an eğitin ve sürekli geliştirin."
Muharrem Nureddin Coşan
Okunmamış 16.10.08, 09:02 AM   #8
Mekselina
Guest

Muhterem Hocaefendi (k.s) sevenlerine Robert FRAGER'in KALP,NEFS ve RUH adlı eseri okumalarını tavsiye etmiştir.

Kalp Nefs ve Ruh

Kalp, Nefs ve Ruh, batılı bir psikoloji uzmanının, tasavvuf geleneğinin zengin maneviyatı ve şahsiyet gelişimi üzerine yaptığı ilk ciddi araştırma olarak değerlendirilebilir. Batı psikoterapisi, bizim daha çok çocukluk döneminde oluşan nevrotik sapkınlıklarımızı gidermek ve toplumla adaptasyonumuzu sağlamakla ilgilenir. Bunun zıttı olarak tasavvufun hedefi temelde maneviyatçıdır. Evet bizim menfiliklerimizi dönüştürmeye ve dünyada etkin olmaya ihtiyacımız vardır; fakat bundan önce ilahi olanla tam bir birlikteliğe ulaşmamız gerekmektedir.

Konu Mekselina tarafından (16.10.08 Saat 09:04 AM ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 16.10.08, 12:27 PM   #9
Ab-ihayaT
Guest

Ab-ihayaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
Mekselina´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Muhterem Hocaefendi (k.s) sevenlerine Robert FRAGER'in KALP,NEFS ve RUH adlı eseri okumalarını tavsiye etmiştir.

Kalp Nefs ve Ruh

Kalp, Nefs ve Ruh, batılı bir psikoloji uzmanının, tasavvuf geleneğinin zengin maneviyatı ve şahsiyet gelişimi üzerine yaptığı ilk ciddi araştırma olarak değerlendirilebilir. Batı psikoterapisi, bizim daha çok çocukluk döneminde oluşan nevrotik sapkınlıklarımızı gidermek ve toplumla adaptasyonumuzu sağlamakla ilgilenir. Bunun zıttı olarak tasavvufun hedefi temelde maneviyatçıdır. Evet bizim menfiliklerimizi dönüştürmeye ve dünyada etkin olmaya ihtiyacımız vardır; fakat bundan önce ilahi olanla tam bir birlikteliğe ulaşmamız gerekmektedir.

Hacı kalb kalbe karşıymış bak bende elimdekini bitirim bu esere başlamayı düşünüyordum... Ama daha önce

Maddi ve Manevi yüce hedeler

Ebu'l Hasan El- Maverdi 'nin
bu eserini okuyor ve okumayanlarada şiddetle tavsiye ediyorum... Meb yayınlarından Şark İslam klasikleri..

Tags
coşan, hocaefendi’den, nurettin, İnciler

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler