Soru ve Cevap Dini konularda aklınızı karıştıran/ aklınıza takılan öğrenmek istediğiniz, merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz...

Seçenekler
Okunmamış 13.06.08, 08:32 AM   #1
ÜSTAD
Genel Sorumlu

ÜSTAD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 941
646 Mesajına 1.078 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 12
ÜSTAD is on a distinguished road
Question Büyü bela'sindan nasil kurtulabilirim ?

Soru-Büyü belasından nasıl kurtulabilirim?
forumankebut.net - Büyü bela'sindan nasil kurtulabilirim ? Hocam iyi günler. Sizi rahatsız ediyorum ama benim bir akrabama büyü yapıldığını düşünüyorum. Gerçi düşünmüyorum, işin gerçeği, bir hocaya gittik, o "Sizde büyü var, ayrılık büyüsü, en yakın biriniz size yapmış, ben büyüyü çevirdim" dedi ama sanırım hâlâ devam ediyor. Deliler gibi birbirlerini severek evlendiler ancak evlendikten sonra sorunlar olmaya başladı. Onun için sizden yardım istiyorum. Ya bana bir hoca tarif edin, bilgi verin ya da ben bu büyüden, böyle bir şeyden nasıl kurtulurum, yardımcı olun. 5 vakit namazını kılan bir kişi olarak yardımlarınızı bekliyorum.

Cevab:-Hiçbir derdiniz olmasa, hiçbir sıkıntınız ve rahatsızlığınız bulunmasa; kalkıp sırf denemek için büyücü bir "hocaya" gidip, bir şeyler anlatsanız, mutlaka size büyü yapıldığını söyleyecektir. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bunun için öncelikle bu insanların sözlerine inanmamalıdır. Çünkü bu kişilerin asıl bilgi kaynakları, sefih cinlerdir; bu adamlar da cinlerin oyuncağı haline gelmişlerdir. "Kâğıt, büyü bozma" gibi bu işi de bir "meslek" haline getirmişler, bir kazanç yolu olarak görmüşler.

Hattâ büyü çeşitlerine göre, "büyü bozma" fiyatları da bellidir. İstisnaları varsa da, genelde durum bu merkezdedir. Yapılan iş, başlı başına bir duygu istismarıdır, bir tür kandırmaca, zor duruma düşmüş insanların kalbini çelerek çıkarlarına alet etmektir. Bir kere bu zavallı insanların kapısına gitmemelidir. Onlara bir paye vermemelidir, ciddiye alıp da bir çıkar yol olarak görmemelidir. Yaptıkları iş kendilerine fayda verseydi, böyle zavallı ve gülünç duruma düşmeyeceklerdi.

Ancak şunu da hatırda tutmak lazım. Büyü vardır, etkisi de mevcuttur. Bunu kimse inkâr etmez. Kur'ân da sihir ve büyünün varlığını kabul ediyor. Bir Kur'ân tefsircisi olan Hamdi Yazır'ın tespitine göre, ilimler iyiye kullanılırsa zehirden ilâç yapılır, kötüye kullanıldığında da ilâçtan zehir elde edilir. Ancak insanlar elde ettikleri bilgileri sihir ve büyü gibi yollarda kullansalar da Kur'ân'a göre, "O sihri yapanlar, Allah'ın izni olmadan hiç kimseye zarar verebilecek durumda değildirler."1

Bu açıdan sihrin ve büyünün en büyük etkisi ruh üzerindedir. Fikirleri bozar, kalpleri çeler, ahlâkı perişan eder, toplumun altını üstüne getirir. Bunun için sihirbazlardan ve büyücülerden uzak durmalı, hiçbir şekilde onlarla bir araya gelmemelidir. Fakat bunlar ne kadar zararlı şeyler yapsalar da, Allah'ın izni olmadıkça kimseye bir zarar veremezler. Çünkü gerçek tesir, ne sihirde, ne sihirbazda, ne tabiatta, ne ruhta, ne yerde, ne gökte, ne şeytanda, ne de melektedir. Gerçek tesir gücü Allah'tadır. Fayda ve zarar denilen şey de ancak Allah'ın izniyle meydana gelir.

Çare nedir? Ne yapmalıdır? Kime ve nereye başvurmalıdır? Böyle bir şeyden şüphe ettiğinizde hemen Allah'a sığınmalı, çareyi, şifayı ve yardımı Allah'tan istemelidir. Kendilerine hoca dedirten bu insanlara gidip de onlardan bir şey beklemek, bir çareden öte çaresizliktir, dermandan ziyade derdinize dert katmaktır.

Ayrıca bu tür psikiyatrik haller için doktora gitmeyi de ihmal etmemeli, bir psikiyatrdan, psikologdan yardım almalıdır. Büyü ile Peygamberimiz de karşılaşmış, ona da büyü yapmışlar. O ne yapmış biliyor musunuz? O anda Felak ve Nâs Sureleri nazil olmuş. Peygamberimiz bu sureleri okudukça yapılan büyü hemen çözülmüş, o da böyle bir dertten kurtulmuş. İnanan bir insan olarak bize düşen ve bize yakışan da bundan başka bir şey değildir. Ve Ayetel Kürsi'yide unutmamak gerekir.

1. Bakara Suresi, 102.

Mehmed Paksu
Ben nur talabesiyim deyipte biri size hakaret ediyorsa,iftira ediyorsa,küfürlü konuşuyorsa,isterse yüz kere külliyatı bitirsin katiyyen bilinki nurla alakası yoktur. Malumdurki üstadın hayatı ortada en zalim en gaddar şahıslara karşı değil hakaret beddua dahi etmemişken bu insanlara ne oluyorki ben nur talabesiyim iddasında bulunuyor

Konu ÜSTAD tarafından (13.06.08 Saat 08:36 AM ) değiştirilmiştir.
ÜSTAD isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 13.06.08, 08:46 AM   #2
ÜSTAD
Genel Sorumlu

Question Cevap: Büyü bela'sindan nasil kurtulabilirim ?

Soru:-Sihir (Büyü) Gerçek midir ve Yapılabilir mi?

Isterseniz M.Fethullah Gülen hocafendinin bu konu üzerinde yapmis oldugu sohbeti dinliyelim. "Sihir (büyü) yoktur, inanmam." diyenler, ya meseleyi dinî menşeli görüp, küfürlerinin muktezası olarak reddeden inkârcılardır ya da hiç okumamış, duymamış ve dünyada yaşayıp yaşamadıkları belli olmayan gafil tiplerdir. Şahsen, camide gördüğüm ellisini aşmış birisi, bana bir zaman şöyle demişti:
"Ben, geçen yıla kadar büyü diye bir şeye inanmıyordum. Derken, akrabamdan biri delirdi; nöbet geldiğinde kaskatı kesiliyor ve gözlerini bir noktaya dikiyordu. Gitmediğimiz doktor, gitmediğimiz cinci kalmadı. En son gittiğimiz yerde, bu işle uğraşan kişi okudu ve daha başka şeyler yaptı. Dönüşte arabaya bindik ve o yakınımız hiç alışmadığımız bir tonla, "Neredeyim ben, ne oldu bana?" dedi. Şaştım kaldım. Ve ondan sonra inandım ki, büyü oluyormuş."
Evvelâ, Kur'ân, karı ile kocanın arasını açan sihirden bahsetmekte ve Süleyman ve Musa peygamberler zamanındaki sihir hâdiselerini tafsilatıyla mevzu yapmaktadır.[1]
İkincisi, bir Yahudi bizzat Efendimiz'e (sallallâhu aleyhi ve sellem) sihir yapmış; Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) onun tesiriyle sıkıntı duymaya başlayınca, sihir malzemesi, meleğin işaretiyle içine atıldığı kuyudan çıkarılmış ve Muavvizeteyn'in okunmasıyla Allah (celle celâluhu), o musibeti Efendimiz'den defetmişti.[2]
Üçüncü olarak, hayata mal olmuş öyle hâdiseler ve misaller vardır ki, sadece şahsî müşâhedelerimi arz etmeye kalksam, 20-30 sayfa tutar. Fakat yukarıda zikredilen misalleri, emsallerine de delâlet etmesi itibarıyla hatırlatıp geçmek istedim.
Evet, hadisin beyanıyla nazar hak[3] olduğu, yani tesiri mümkün olduğu gibi, büyünün de tesiri mümkün ve vâkidir. Ancak, başkasına büyü yapıp kötülük etmek, karı-kocayı birbirinden ayırmak, bu yolla insanları birbirine düşürmek, tutsun tutmasın bu mevzuda gayret sarf etmek, büyü yapmak ve yaptırmak, yapana yaptırana yardımcı olmak, kat'iyen haram ve günahtır.. helâl itikat ederek yapmak ve yaptırmak da küfürdür. Fakat, birisi gerçekten cinlere veya büyüye maruz kalmış da ızdırap çekiyorsa, okumakla onu bu ızdıraptan kurtarmak herhâlde sevaptır.
Şu kadar ki, bu mesele bir meslek, meşgale ve iş hâline getirilmemelidir. Zira, Kitap ve Sünnet'te bu meseleyle alâkalı bir şey bilmiyoruz. Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem), cinlerle görüşmüştür ama, bu O'nun nübüvvet vazifesi çerçevesinde cereyan etmiş ve onların da peygamberi olduğundan, kendilerine dini tebliğ etmiş, biatlerini almış ve yapmaları gereken mükellefiyetleri bildirmiştir.. bunun dışında, cinlerle nasıl irtibat kurulur, onlar nasıl çalıştırılır, büyü nasıl yapılır ve bozulur, bu mevzularla hiç mi hiç uğraşmadığı gibi, nurlu beyanlarında da bu mevzu ile ilgili herhangi bir şey görmüyoruz. Fakat, cinlerin yaklaşma noktalarını, zararlarını ve habislerinden kurtulma yollarını talim etmiştir. Şu kadar ki, umumî mânâda ümmetin bu meselelerle uğraşması tasvip edilmese dahi, belli bir kuvvete, ruh gücüne sahip olan ve mânâya gözleri açık bulunan zevatın cinleri hayır istikametinde kullanmasında da herhâlde bir mahzur olmasa gerek. Zira Kur'ân'da, bu istikamette bir kısım peygamberlerin eliyle gösterilen bir ufuk noktası bulunmaktadır..!

[1] Bakara sûresi, 2/102.
[2] Buhârî, tıbb 47, 49, 50; bed'u'l-halk 11; cizye 14; edeb 56; daavât 58; Müslim, selâm 43; İbn Mâce, tıbb 45; Ahmet b. Hanbel, el-Müsned, 6/57, 63-64, 96, 367.
[3] Buhârî, tıbb 36; libâs, 86; Müslim, selâm 41, 42; Ebû Dâvut, tıbb 15.
Ben nur talabesiyim deyipte biri size hakaret ediyorsa,iftira ediyorsa,küfürlü konuşuyorsa,isterse yüz kere külliyatı bitirsin katiyyen bilinki nurla alakası yoktur. Malumdurki üstadın hayatı ortada en zalim en gaddar şahıslara karşı değil hakaret beddua dahi etmemişken bu insanlara ne oluyorki ben nur talabesiyim iddasında bulunuyor
Okunmamış 13.06.08, 08:56 AM   #3
ÜSTAD
Genel Sorumlu

Question Cevap: Büyü bela'sindan nasil kurtulabilirim ?

Isterseniz bu büyü konusu ile ilgili sevgili Mehmed Paksu hocam'a ve sevgili muhterem hocam M.Fethullah Gülen hocaefendiyi dinlediginiz gibi birde isterseniz benden dinleyin:-Büyü çözmek için rastgele bir büyücüye gitmek caiz değildir. Bu konuda okunması greken sure ve dualar vardır. Konu hakkında malumatı olan bir din aliminden bu konuda bilgi alınabilir.

Meşhur ata sözümüzdür. Denize düşen yılana sarılır, denmiştir. Biz de bazen öyle oluyoruz galiba. Çaresini bulamadığımız, teşhisini koyamadığımız sıkıntılarımızda çareyi büyüde, sihirde görüyor; hemen hükmünü veriyoruz.

– Büyü yaptılar, geçimimizi bozup huzurumuzu yok ettiler. Ya da kısmetimizi kapatıp olan işimizi olmaz hale getirdiler. – Öyle ise çare nedir?

– Çare; büyücülere, sihircilere, falcılara gitmektir…

Maşaallah büyü bozucular, sihir çözücüler de düzinelerle.

Yeter ki sen paradan haber ver…

Bana öyle geliyor ki, parayı kesin, ortalıkta ne büyücü kalır ne de sihirci…

Aslında ben büyünün, yani sihrin varlığını kabul ediyorum. Ancak bunun tarihte kalan bir ilim dalı olduğunu, nasıl yapılıp nasıl çözüldüğüne dair bir ilmin günümüze kadar gelmediğini düşünüyorum. Bu yüzden de şurada burada büyü yapan yahut da bozan kimselere inanmıyorum.

Şundan inanmıyorum:-

Büyü yapma yahut da çözme ilmi varsa, kitaplarda olacaktır. Kitaplarda olunca onu sadece meçhul kimseler bilmeyecek, kitap okuyan herkes bu bilgiye sahip olacaktır. Görülen odur ki, kitap okuyanlarda böyle doğru bir büyü yapma ve çözme bilgisi yoktur. Tam aksine, kitap okumayanlarda bu sırlı ilim çoğaltılıyor, müşteriler sıraya giriyor.

Kanaatim odur ki, aile içinde insanlar, beyin yahut da hanımın tutumundan şikayetçi olurken olayı büyüye, sihre yormakta yanılıyorlar.

Büyü de sihir de tarafların kendilerindedir. Şayet rahatsızlık unsuru olarak gördükleri hallerini kendi iradeleriyle düzeltmeye yönelseler ortalıkta ne büyüye ihtiyaç kalır, ne sihirbaza. Ama nefsi böyle bir özeleştiriye talip olmuyor. Kendi kusur ve hatalarını düşünmeye de fırsat vermiyor. En kolay yolu gösteriyor.

– Büyü yapmışlar, sihirde bulunmuşlar.

Bundan sonra yatakta muska aramalar, kapıda çaput bulmalar alıp yürüyecek; evhamlar, vesveseler, masum konu komşulardan şüphelenmeler meydan alacaktır. Çık çıkabilirsen işin içinden.

Hayır hayır boşuna suçlamayın konu komşunuzu, yakınlarınızı ve dostlarınızı. Büyü falan yok, kendi ihmal ve kusurlarınız var. Yapılan büyüden dolayı hanımı evi terk ettiğini söyleyen bir bey:

– Ne olur büyüyü boz, sihiri çöz, bunu ancak sen yaparsın, diye ısrarda bulundu. Ben de:

– Büyü yapılan hanım evi terk ederken bir bahane ileri sürer, bu bahane ile evi terk eder, seninki ne bahane ileri sürdü, onu söyle, dedim.

Söylemek istemedi. Israr edince baklayı çıkardı:

– Güya ben akşamları işimden çıkınca hemen eve gelmiyor da meyhaneye uğruyor, iki tek atıyormuşum.

Zaten ben de bu itirafı bekliyordum. Hemen çareyi gösterdim.

– Tamam, dedim, işte büyü de, büyü yapan da açıklandı. Büyüyü sen yapıyorsun meyhaneye gitmekle. Büyün de oradaki içkin. Çözmek istiyorsan akşamları işinden doğruca evine gel, meyhaneye uğrama. Göreceksin ki büyü derhal bozulmuş, sihir de hemen çözülmüş.
Ne dersiniz verdigimiz cevablari, siz halen büyücüleri gidecekmisiniz ?

Ahmed ŞAHİN

Konu ÜSTAD tarafından (13.06.08 Saat 08:59 AM ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 26.10.08, 07:53 AM   #4
farazota
Kardeş

farazota - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 7
farazota is on a distinguished road
Standart Cevap: Büyü bela'sindan nasil kurtulabilirim ?

merhaba öncelıkle cok yenı bır üyeyim pek fazla kımseyı tanımıyor ve acıkcası yabancılık cekıyorum sızede hitabımda bı saygısızlık yapmaktan korkuyorum okadar güzel şeyler yazmıssınızkı hepsını okudum ilim ınsanının guzel yorumlarını sıkılmadan okudum ama bir seyi eklemek istoyorum yorum yapmak ama bıraz sızı ve burdakı arkadaslarımı daha ıyı tanıyıp sızınle bazı konuları paylasmak ıstıyorum emın olun yazdıklarınızın yanında yada yazdıklarınızdan cok farklı seylere sahıt olucaksınız ve okadar merhametsız ınsanın yaptıklarının bu guzel dınımızdekı hancerlerın bıle faydasız oldugunu göruceksınız sızı saygıyla selamlıyorum
farazota isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 26.10.08, 01:58 PM   #5
ÜSTAD
Genel Sorumlu

Alıntı:
farazota´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
merhaba öncelıkle cok yenı bır üyeyim pek fazla kımseyı tanımıyor ve acıkcası yabancılık cekıyorum sızede hitabımda bı saygısızlık yapmaktan korkuyorum okadar güzel şeyler yazmıssınızkı hepsını okudum ilim ınsanının guzel yorumlarını sıkılmadan okudum ama bir seyi eklemek istoyorum yorum yapmak ama bıraz sızı ve burdakı arkadaslarımı daha ıyı tanıyıp sızınle bazı konuları paylasmak ıstıyorum emın olun yazdıklarınızın yanında yada yazdıklarınızdan cok farklı seylere sahıt olucaksınız ve okadar merhametsız ınsanın yaptıklarının bu guzel dınımızdekı hancerlerın bıle faydasız oldugunu göruceksınız sızı saygıyla selamlıyorum
Segili farazota kardesim öncelikle hosgeldiniz diyorum insaallah üye oldugunuz güzel ve seviyeli sitemizden eger yararlanirsaniz ve sizleri faydamiz oluyorsa kendimizi bahtiyar hissedecegiz,bunda kurulusunda ve yayinlanisinda hicbir maddi kazanc beklemeyen degerli yetkili ve sorumlu ve siz üyelerimizin katkisi kat be kat coktur.Ve sizlerden bekledigimiz sorularinizi degerlendirip ve bizlerinde arastirip degerli kitaplardan ve yazarlardan buldugumuz güzel yazilari sizlerinde yorumlarinizla birlikteligimizi karsilikli olarak sürdürecegiz ve sizlerin istifasina sunmaya calisacagiz.inanin ben buradan cok seyler ögreniyorum,iyiki bizlerde üye olmusuz diyorum,hem dini hem fikih bilgimizi ilerletmek icin güzel bir firsat diyorum.Yani sizin anlayacaginiz teknoloji medresemiz sizlerin parmaklarinizin arasindadir.Siz sadece tiklayin yeter.

sevgi ve saygilarimla
Okunmamış 09.01.10, 08:54 PM   #6
tubahakan
Kardeş

tubahakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
1 Mesaja Tesekkür Edildi
Tecrübe Puanı: 5
tubahakan is on a distinguished road

merhabalar.geçen birinin aklıyla bi kadına gittim.bazı sorunlarımdan dolayı bişey itti beni işte.kadın bişeyler saydı bana dediklerinde haklılık payı vardı beni tanımıyodu dedikleride tutuyodu ama genede inanmadım...sana 2 ayrı büyü yapılmış ayrılık büyüsü dedi.aklım takıldı...ve dediki büyüyü bozdurturum ama 550 liraya anca olur dedi.inanmadıgım için neyse gelmem hataydı dedim çıktım.ama kafam takıldı bikere gerçekten büyü varmı eşimle o yüzdenmi tartışıyorum diyerekten kafam karıştı.internette araştırırken sizin yazınızı okudum ve ne mantıklı şeyler.iyiki okumuşum yoksa kafam acaip bulanacaktı...Allah razı olsun sizden.
kavgamın sebebini büyüde arayacağıma kendimizde aramak daha doğru.

tekrardan Allah razı olsun.çoook teşekkürler

Konu Kebudî tarafından (03.10.10 Saat 11:16 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: yazi boyutu ve renk
tubahakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Tags
belaindan, büyü, kurtulabilirim, nasil

Konuyu Toplam 2 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 2 Misafir)

Seçenekler