Navigation » ForumAnkebut İslami sohbet,Kuran,Tefsir,Fıkıh,Tasavvuf,Risale Paylaşım Merkezi... > ..:: DİNİ KONULAR ::.. > Soru ve Cevap » RESULUM KAİNATI SENİN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE YARATTIM

Soru ve Cevap Dini konularda aklınızı karıştıran/ aklınıza takılan öğrenmek istediğiniz, merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz...

Seçenekler
Okunmamış 05.11.05, 09:06 PM   #1
KALO
Guest

KALO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart RESULUM KAİNATI SENİN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE YARATTIM

SLM.
forumankebut.net - RESULUM KAİNATI SENİN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE YARATTIM RESÜLÜM KAİNATI SENİN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE YARATTIM (kudsi hadis)

KAYNAĞINI BİLEN VARMI.?
Okunmamış 06.11.05, 02:01 AM   #2
Ummedi
Guest

Ummedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sen olmasaydın

Sual: Bid’at ehli, Kur’an-ı kerimde, (Seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdim) mealindeki âyet-i kerimesi ile övülen Peygamber efendimiz için, (Eğer sen olmasaydın âlemleri yaratmazdım) kudsi hadisine, uydurma diyorlar. Sahih değil midir?

CEVAP

Sahih olduğu Deylemi ve diğer hadis âlimlerince bildirilmektedir.

Âdem aleyhisselam, Arşta gördüğü nurun mahiyetini sual etti. Hak teâlâ buyurdu ki:

(Bu nur, gökte Ahmed, yerde Muhammed denilen, zürriyetinden bir peygamberin nurudur. O olmasaydı, seni de, yer ve gökleri de yaratmazdım.) [Mevahib-i ledünniyye]

Allahü teâlâ yine buyuruyor ki:

(Ya Âdem, Muhammed aleyhisselamın ismi ile her ne isteseydin, kabul ederdim. O olmasaydı, seni yaratmazdım.) [Hakim]

(Ey Resulüm, İbrahim’i halil [dost], seni de habib [sevgili] edindim. Senden daha sevgili hiç bir şey yaratmadım. Senin, benim indimdeki yüksek derecenin bilinmesi için dünyayı ve dünya ehlini yarattım. Sen olmasaydın, kâinatı yaratmazdım.) [Mevahib-i ledünniyye]

Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:

(Âdem aleyhisselam, ya Rabbi, Muhammed aleyhisselam hakkı için, Onun hürmetine beni affet diye dua etti. Allahü teâlâ ise, [ne cevap vereceğini bildiği halde, cevabının da diğer insanların duyması için] “ya Adem, onu henüz yaratmadım. Nereden bildin?” buyurdu. Âdem aleyhisselam da, Arşta "La ilahe illallah Muhammedün Resulullah" yazılı olduğunu gördüm. Anladım ki, şerefli isminin yanına ancak en çok sevdiğinin, en şerefli olanın ismini layık görürsün dedi. Allahü teâlâ buyurdu ki:

“Ya Âdem doğru söyledin. O bana insanların en sevgilisidir. Onun hürmetine dua ettiğin için seni affettim. Eğer Muhammed aleyhisselam olmasaydı, seni yaratmazdım”) [Taberani]

(Allahü teâlâ, İbrahim’i halil edindiği gibi beni de halil edindi.) [Mevahib-i ledünniyye]

Şu halde Peygamber efendimiz hem habibdir, hem halildir.

(Levlake...... .lema halaktül eflake) yani, (Sen olmasaydın kâinatı yaratmazdım) kudsi hadisi, Marifetname’nin ön sözünde, Yusuf-i Nebhani hazretlerinin Envar-ı Muhammediyye kitabının 13. sayfasında ve imam-ı Rabbani hazretlerinin Mektubat’ının 122. mektubunda vardır.

Mektubatın farisi haşiyesinde, bu hadisin Deylemi’nin Firdevsinde bulunduğu bildirilmektedir. Deylemi de, Buhari ve diğer muhaddisler gibi, meşhur ve muteber bir hadis âlimidir.

Mektubat-ı Rabbaninin 3.cildinde, (Sen olmasaydın Cenneti yaratmazdım), (O olmasaydı kâinatı yaratmaz, rububiyetimi izhar etmezdim) kudsi hadisleri de bildirilmektedir.

Miracda Allahü teâlâ, Peygamber efendimize, (Senden başka her şeyi senin için yarattım) buyurunca, Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem de, (Ben de senden başka her şeyi senin için terk ettim) dedi. (Mirat-i kâinat)

[Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...]
Okunmamış 12.11.05, 11:53 PM   #3
musabsahin
Guest

musabsahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Vema erselneke illa rahmetellil alemin.
ALLAHIMIZIN PEYGAMBER EFENDİMİZE VERDİĞİ DEĞER ORTADADIR.BU YÜZDEN BU KUDSİ HADİS MİDİR?DEĞİL MİDİR MÜLAHAZASINI YANLIŞ OLARAK GÖRÜYORUM.
ŞEFAAT YARESULALLAH.
Okunmamış 12.11.05, 11:55 PM   #4
Ummedi
Guest

Ummedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Haklısın kardeşim.
Amin
Okunmamış 19.11.05, 03:47 PM   #5
Anonymous
Guest

Anonymous - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Merhaba!

Yukarıda hadis-i kudsi diye rivayet edilen söz uydurmadır. Aşağıdaki ayeti kerime meallerine dikkatlice bakılırsa bu sözün ayetlere aykırı olduğu rahatlıkla anlaşılır.

Zariyat 56 Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.

Kehf 7 Biz, insanların hangisinin daha güzel amel edeceğini deneyelim diye yeryüzündeki her şeyi dünyanın kendine mahsus bir zinet yaptık.

Mülk 2 O ki, hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır. O, mutlak galiptir, çok bağışlayıcıdır.

Allah azze ve celleye ait bir sözün kaynağı ancak Kur'an-ı Kerim olabilir.
Allah'a ait olmayan bir sözü O'na atfetmek büyük bir suçtur.

A'raf 33 ... Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır.

Hoşçakalın!
Okunmamış 15.11.08, 06:22 PM   #6
ÜSTAD
Genel Sorumlu

ÜSTAD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 931
641 Mesajına 1.070 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 11
ÜSTAD is on a distinguished road
Standart Cevap: RESULUM KAİNATI SENİN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE YARATTIM

Alıntı:
KALO´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
SLM.
RESÜLÜM KAİNATI SENİN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE YARATTIM (kudsi hadis)

KAYNAĞINI BİLEN VARMI.?
Başta bu hadis-i kudsinin kaynağını vereceğiz. Ayrıca bu hadis-i kudsinin manası ve hakikatını vereceğiz.

"Levlâke" hadîsinin kaynakları şudur
El-Leali-l Masnua Suyutî 1/272; >-; -Esrar-ül Mertüa Aliyy-ül Kari sh: 295-296; aynı eser Tahkik Muhammed Said Zalûl sh: 194; El- Feraid-ül Mecmua fevkani sh: 326; Keşf-ül Hafâ-Aclunî 2/164; Şerh-üş Şifa Aliyy-ül Karî 1/6

Hem El- Hâfız Aclûnî hem de, Aliyy-ül Karî eserlerinde "Levlâke" sözü mânası itibariyla hadîs olmasa dahi, mânası itibarıyla doğru ve haktır demişlerdir. Aynı kanaati İbn-i Teymiyye dahi fetva kitabı 10/ 96-98'de izhar etmiştir.

Divan ve tasavvufki kitaplarından me'haz olarak bir kaçının tda ismini veriyoruz:
Levami-ül Ukul Ni'metullah bin Veli sh: 15: Divaın-ı Mevtana Câmî sh: 4; Divan-ı Şeyh Ahmed-i Cezerî 1/190 ve hakeza Divan-ı Mevlâna Hâlid, Mektubat-ı Imam-ı Rabbanî ve bütün bunların yanında umum ümmetin telâkki-i bil-kabulü

"Levlâke" hadîsinin hakikatı şudur

Kainattaki bütün kemalatın menşei ve esası nur-u Muhammedidir. Her şey, kemalini ve cemalini O’nunla buldu. Sorduğunuz soruya iki şekilde cevap verilebilir.

1- anlaşılmaz bir kitap muallimsiz olsa manasız bir kağıttan ibaret kalır. Allah bu dünyayı ve içindekileri, kendi cemalini ve kemalini görmek ve göstermek için yarattı. Cemalini ve kemalini göstermek istediği şuur sahibi mahlukatın başında da, insan gelmektedir. Kendisi kendine layık bir şekilde cemal ve kemalini tefekkür etmektedir. Fakat insan dediğimiz mahlukun, Allah’ın istediklerini kendi başına anlaması mümkün değildir.

Madem kainat insan için yaratılmış, ve madem insan yalnız başına İlahi hakikatı anlaması mümkün değildir. Öyleyse insanların nazarını mahlukattan ve masivadan çekecek Peygamberler olacaktır. Bu peygamberlik makamı, Allah’ın en çok sevdiği insanlardan oluşacaktır. Bu peygamber dediğimiz seçkin insanların arasında da vahiyde belirtildiği gibi, en sevgili kul ve en şerefli kişi Hz. Muhammed’dir( a.s.m).

2- Hz. Muhammed ( a.s.m)in duası, bu kainatın yaratılması için bir sebeptir. Yani Asrımız alimlerinden Bediüzzaman Said Nursi’nin ifadesiye “Allah, ezeli ilmiyle Peygamberimizin, kainatın ve cennetin yaratılması hususunda ki ısrarlı ve ihlaslı duasını kabul etti ve bu kainatı halk etti”. İşte O’nun bu duası olmasaydı Allah kainatı ve içindekileri yaratmazdı.

Ben nur talabesiyim deyipte biri size hakaret ediyorsa,iftira ediyorsa,küfürlü konuşuyorsa,isterse yüz kere külliyatı bitirsin katiyyen bilinki nurla alakası yoktur. Malumdurki üstadın hayatı ortada en zalim en gaddar şahıslara karşı değil hakaret beddua dahi etmemişken bu insanlara ne oluyorki ben nur talabesiyim iddasında bulunuyor
ÜSTAD isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 15.11.08, 06:22 PM   #7
ÜSTAD
Genel Sorumlu

Çünkü O zat (a.s.m) bütün enbiyanın seyyididir, bütün evliyanın reisidir. O geldikten sonra dünya rahata kavuştu. Bu noktadan O’na olan sevgi, başka bir sevgidir. Fakat madem Allah’ın zatı mahlukatın zatına benzemez. Ve hadsiz derecede mükemmel ve alidir. Elbette sıfatları da benzemez. Yani ilmi, iradesi, kudreti ve muhabbeti de mahlukatın sıfatlarına benzemez. Allah’ımızın Peygamberimize olan muhabbetini aklımızla anlamamız mümkün değildir. Çünkü Allah’ın ne sıfatlarını, ne zatını ne de fiillerini aklımız almıyor. Elbette muhabbet-i ilahiyeyi de anlamamız iktidarımız haricindedir.

“Nur-u muhammedî” ne demektir?

“Allah göklerin ve yerin nurudur (onları varlık nuruna kavuşturandır)” (Nur suresi, 35)

Nur, her çeşit karanlığın, zulmetin zıddı.
İlim nurdur; cehalet karanlığını yok eder.
Hidayet ayrı bir nur; dalâlet onunla ortadan kalkar.
İman da nurdur, küfür karanlıklarını mahveder.
Her nur bir zulmeti giderir ve bir hakikati gösterir.
Ben nur talabesiyim deyipte biri size hakaret ediyorsa,iftira ediyorsa,küfürlü konuşuyorsa,isterse yüz kere külliyatı bitirsin katiyyen bilinki nurla alakası yoktur. Malumdurki üstadın hayatı ortada en zalim en gaddar şahıslara karşı değil hakaret beddua dahi etmemişken bu insanlara ne oluyorki ben nur talabesiyim iddasında bulunuyor
Okunmamış 15.11.08, 06:23 PM   #8
ÜSTAD
Genel Sorumlu

İşte, bu âlem yaratılmazdan önce her şey yokluk karanlığında idi. Cenâb-ı hakk lütuf ve ihsanıyla bu karanlığa son verdi ve bütün varlıklara çekirdek olacak ilk mahlûkunu yarattı. Bu varlık nur-u muhammedî idi

“Allah’ın ilk yarattığı şey benim nurumdur” hâdis-i şerifi üzerinde biraz durmak gerekiyor. Çünkü, bu konuda bir takım yanlış yorumlar yahut yersiz itirazlar eksik olmuyor.
Bilindiği gibi canlıların bütün karakterleri genetik şifrelerinde yazılı. Bu yazı, kader kalemiyle işlenmiş bir ilâhî program. Bir tohumdaki şifrede ne ağacın şeklini, ne gövdesinin sertliğini, ne yaprağının yeşilliğini, ne de meyvesinin tadını bulabilirsiniz. Dna’da bütün bu özellikler baz sıralaması şeklinde yazılı, ama o program ne serttir, ne yumuşak; ne yeşildir, ne kırmızı. Bunların hepsi o şifrede bir plan, bir program olarak mevcut, ama ağacın bütün özelliklerini o şifrede aynen bulmaya çalışmak da boş bir çaba. Bu noktayı dikkate almadan, bütün mahlûkatın nur-u muhammedî’den yaratılışını düşünen adam, yıldızlarla, ormanlarla, denizlerle bu nur arasında bir benzerlik kurmaya kalkışır ve aldanır.

Bizim yaptığımız planlar da bir yönüyle öyle değil mi? Bir evin bütün bölmeleri plandadır, ama plandaki mutfakta yemek pişiremezsiniz.

“nasıl esmada bir ism-i azam var, o esmanın nukuşunda dahi bir nakş-ı azam var ki, o da insandır” ( sözler ) İsm-i azam, bütün isimleri içine aldığı gibi, nakş-ı azam olan insan da bütün varlık âleminde tecelli eden isimlere mazhar. “bir şey mutlak zikredilince kemâline masruftur” kaidesince, insan denilince de insanlık âleminin en ileri ferdi ve risalet semasının güneşi olan hz. Muhammed (a.s.m.) akla gelir.

Okunmamış 15.11.08, 06:24 PM   #9
ÜSTAD
Genel Sorumlu

Bütün ilâhî isimler ilk defa nur-u muhammedî de tecelli etmişler. Meselâ, onda muhyi isminin tecellisi var ve o nur hayat sahibi. Sonraki safhalarda yaratılacak olan bütün hayatlar, ilk defa onda tecelli eden bu ismin ayrı tezahürleridir. O nurlu hayat, bütün hayatların başlangıç noktası ve çekirdeğidir. Ama, bütün hayat çeşitleriyle resulullah efendimizin (a.s.m.) o pak ve münezzeh ruhu arasında bir ilişki kurmaya kalkışmanın da yanlışlığı ortadadır.
Bir başka misâl: muhafaza etmek, hıfzetmek bir ilâhî fiil.

Nur-u muhammedî de hafiz ismi de tecelli etmiş ve daha sonra yaratılacak “levh-i mahfuza”, “çekirdeklere”, “yumurtalara”, “nutfelere” ve nihayet “hafızalara” bir çekirdek gibi olmuş.

“mukteza-yı hikmet, şu şecere-i hilkatin de bir çekirdekten yapılmasıdır. Hem öyle bir çekirdek ki; âlem-i cismanîden başka, sair âlemlerin numûnesini ve esasatını câmi' olsun.” (sözler)

Okunmamış 15.11.08, 06:25 PM   #10
ÜSTAD
Genel Sorumlu

Vahdetü’l-vücut meşrebinin sahibi Muhyiddin arabi hazretlerine göre, ebede kadar yaratılacak bütün varlıkların mahiyetleri (kendi ifadesiyle ayan-ı sabiteleri), tâbiri caizse nuranî bir çekirdek halinde, Allah’ın ilminde mevcuttu. Bütün mahiyetleri icmalen taşıyan bu ilk taayyün mertebesini muhyiddin arabî hazretleri, “hakikat-ı muhammediye”, “âlem-i vahdet”, “vücud-u icmâli”, “nur-u muhammedî” gibi isimlerle dile getiriyor.

Buna göre, nur-u muhammedî, bütün mahiyetlerin ortak ismidir ve eşyanın yaratılmasıyla bu mahiyetler ilim dairesinden kudret dairesine geçmişlerdir.
imam-ı rabbanî hazretleri de şöyle buyurur:

“hakikat-i muhammediyeden terakki vaki oldu mânâsında yazdığım cümleye gelince, bu hakikatten murat, o hakikatin zıllıdır ki o hakikat için “hazret-i ilmin icmâlinden ibarettir” demişler ve “vahdet” tabirini kullanmışlardır.”(mektûbat c. 2)

Âlem-i vahdet, muhyiddin arabî hazretlerinin ilk taayyün mertebesine verdiği dört isimden birisi.

Bilindiği gibi vahdet birlik mânâsına geliyor, kesret ise çokluk. Çekirdekte vahdet vardır ve bu vahdetten kesret doğmuştur. Onlarca dal, yüzlerce meyve, binlerle yaprak kesreti ifade ederler ve bu kesret âlemi bir vahdetten doğar. Sonsuz yıldızların kaynaştığı sema, yine sonsuz canlıların oynaştığı yer yüzü, sayısını bilemediğimiz melekler âlemi ve daha nice varlıklar hep kesreti ifade ederler ve bunların tamamı âlem-i vahdetten, nur-u muhammedî’den doğmuşlardır.

Okunmamış 15.11.08, 06:26 PM   #11
ÜSTAD
Genel Sorumlu

Nur külliyatından önemli bir ipucu: “muhakkak, semavat ve arz bitişik idiler, biz onları ayırdık” meâlindeki âyet-i kerime’nin değişik tefsirleri nazara sunulduktan sonra şu mânâya da yer verilir:

“mezkûr âyetin tabaka-i avama ait safhasının arkasında şöyle bir safha da vardır ki: nur-u muhammediyeden (a.s.m.) yaratılan madde-i aciniyeden, seyyarat ile şemsin o nurun macun ve hamurundan infisâl ettirilmesine işarettir.” Mesnevî-i nuriye

Bu ifadelerden anlaşıldığı gibi, bu hikmet âleminin yaratılış çekirdeği olan nur-u muhammedî’den âlem safha safha yaratılmış. Bütün fizik âleminin, semavat ve arzın yaratılışı da bu kaide çerçevesinde gerçekleşmiş. Bu nurdan, bir “madde-i aciniye” yaratılmış ve bu öz macun, bu şifre mahlûk; göklerin ve yer küremizin yaratılmasında esas olmuş.

“Allah’ın ilk yarattığı şey, benim nurumdur” hadis-i şerifinin devamında âlemin yaratılış safhaları sırayla, kalem, levh, arş, hamele-i arş olan melekler, kürsi, diğer melekler, gökler, yerler... Şeklinde ifade edilir. Belki de, göklerin ve yerlerin yaratılmasından önceki safhalarda, yaratılış doğrudan doğruya nur-u muhammedî’den gerçekleştirilmiş, bu safhada ise nur-u muhammedî’den bir öz madde yaratılmış ve göklerin ve yerin yaratılmasında bu çekirdek esas olmuştur. Her şeyin bir sebebe bağlandığı bu hikmet dünyasında, şu görünen âlemin başlangıcının böylece takdir edilmiş olması ilâhî hikmete en uygun olanıdır.

Maddenin nurdan yaratılması garip karşılanmamalı. Nitekim madde dediğimiz şeyin, aslında, kesifleşmiş bir enerji olduğu bilinmektedir. Atomun, parçalandığında enerjiye dönüşmesi, işin temelinde kuvvet ve kudretin bulunduğunu gösterir. Bunlar ise kesif ve maddî değil, lâtif ve nuranîdirler.
“melekler nurdan yaratıldı. Cinler ise dumanlı alevden yaratıldılar” hâdis-i şerifi cinlerin de nur-u muhammedî’den doğrudan yaratılmayıp bir başka şekilde, yahut bir başka safhada var edildiklerini bize ders verir.

“hiçbir şey yoktur ki onu hamd ile tesbih etmesin” meâlindeki âyet-i kerimeye göre, her şey Allah’ı bilmekte, hamd ve tesbih etmektedir. Kâinatın gerek ilâhî ilimdeki ilk icmâline, gerek şehadet âlemine çıkışındaki o çekirdek varlığa “nur-u muhammedî” denilmesinden anlaşılıyor ki, Allah’ı bilmede, onu hamd ve tesbih etmede en ileri mertebe Allah resulüne (a.s.m ) aittir. Bütün ilâhî isimlerin en ileri mertebesine de, o (a.s.m.) mazhardır. Kâinatın yaratılmasından asıl gaye o’dur. Diğer varlıkların yaptıkları bütün ibadetler, erdikleri bütün marifetler ve zevk ettikleri bütün muhabbetler onun yanında ancak bir gölge gibi kalır.

“hem ism-i âzama mazhar olan resul-i ekrem aleyhissalâtü vesselâm'ın bir âyette mazhar olduğu feyz-i ilâhî, belki bir peygamberin umum feyzi kadar olabilir.” Sözler

Demek ki, o ilk yaratılışta ruh-u muhammedînin ulviyeti, parlaklığı ve berraklığı diğer bütün mahiyetleri âdeta gölgede bırakmış ve o ilk çekirdek varlığa nur-u muhammedî denilmiş.
Okunmamış 16.11.08, 03:11 PM   #12
sakaryalı2754
Kardeş

sakaryalı2754 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 2
11 Mesajına 13 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 6
sakaryalı2754 is on a distinguished road

Alıntı:
Anonymous´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba!

Yukarıda hadis-i kudsi diye rivayet edilen söz uydurmadır. Aşağıdaki ayeti kerime meallerine dikkatlice bakılırsa bu sözün ayetlere aykırı olduğu rahatlıkla anlaşılır.

Zariyat 56 Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.

Kehf 7 Biz, insanların hangisinin daha güzel amel edeceğini deneyelim diye yeryüzündeki her şeyi dünyanın kendine mahsus bir zinet yaptık.

Mülk 2 O ki, hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır. O, mutlak galiptir, çok bağışlayıcıdır.

Allah azze ve celleye ait bir sözün kaynağı ancak Kur'an-ı Kerim olabilir.
Allah'a ait olmayan bir sözü O'na atfetmek büyük bir suçtur.

A'raf 33 ... Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır.

Hoşçakalın!

varsayalımki uydurma sizin kazancınız ne oldu. elinize ne geçti.

Ama uydurma bir hadis değilse sizin haliniz ne ola acaba.
sakaryalı2754 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 16.11.08, 03:14 PM   #13
sakaryalı2754
Kardeş

Abdulaziz bayındır mantığıyla hareket edipte peybamberimizi sıradan bir insan, elçi, sadece kendisine verilen görevi yerine getiren bir nebi olarak görmeyelim.
Okunmamış 16.11.08, 03:20 PM   #14
sakaryalı2754
Kardeş

“Onlar öyle kimselerdir ki: yanlarındaki Tevrat’ta ve İncil’de yazılı buldukları, Ümmi Nebi olan Peygamber’e uyarlar. Ki O Peygamber, onlara iyiliği emreder, onları kötülükten men eder. İyi ve temiz şeyleri onlara HELAL eder, kötü ve zararlı şeyleri onarlara HARAM eder. Onarın ağır yüklerini, sırtarında olan zincirleri kaldırır. İşte O’na iman edenler, O’na tazim ederler, O’na yardım edenler ve O’unla beraber indirilen nura uyanlar yok mu! İşte onlar selamete erenlerin ta kendileridir.” ( A’raf: 157)

“ Ey Peygamber! Biz seni bir şahit bir müjdeci, ( gittikleri yolun kötü akıbetinden) korkutucu, Allah’ın izniyle O’nun yoluna davetçi ve NUR’LAR SAÇAN bir kandil olarak gönderdik.” ( Ahzab: 45-46)

“ Allah ve melek’ leri, Peygamber’e salat etmekte, ( O’nun şerefini gözetmeğe, şanını yüceltmeğe özen göstermekte)’ dir.

“Ey inananlar siz de O’na salat edin (O’nun şanını yücelmeğe özen gösterin); içtenlikle selam edin ( O’na esenlik dileyin)” ( Ahzab: 56)

“ De ki: “ Eğer siz, Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki; Allah’ da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir.”
De ki: “ Allah’a ve Resulü’ne itaat edin. Eğer yüz çevirirseniz, muhakkak ki, Allah kafirleri sevmez”.” (Al-i İmran: 31-32)

“ Allah’a ve Resul’üne itaat edin, ta ki esirgenesiniz. And olsun ki: Mü’minler daha evvel apaçık ve kat’i bir sapıklık içinde bulunuyorlarken, Allah içlerinden ve kendilerinden, onlara ayetlerini okur, onları tertemiz yapar, onlara KİTAB ve HİKMET’ i öğretir, bir peygamber göndermiş olduğu için, büyük bir lütufta bulunmuştur.” ( Al-i İmran: 164)

“ Ey iman edenler! Allah’a itaat edin! Resulüllah’a ve sizden olan idarecilere itaat edin! Bir şeyde ihtilafa düşerseniz, Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız eğer; onu (n hallini) Allah (ın kitabın) a ve Resul (ünün sünnettin)e götürün. Böyle yapmanız sizin için daha hayırlı ve pek iyidir! (Nisa: 59)

“ Öyle değil, Rabb’ine and olsun ki: Onlar aralarında çıkan ihtilaflı şeylerde seni hakem yapmadıkça, sonrada verdiğin hükümden, kendilerinde hiçbir sıkıntı duymadan, tam bir teslimiyetle teslim olmadıkça İMAN ETMİŞ OLMAZLAR.” (Nisa:65)

“ Kim Allah’a ve Resul’üne itaat ederse: İşte onlar, Allah’ın kendilerine nimet bahşettiği, peygamber’lerle, sıdık’larla, şehid’lerle ve iyi kimse’lerle beraberdirler. Arkadaş olarak bunlar ne güzeldir.” (Nisa: 69)

“ Kim Resul’e itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse (çevirsin), biz seni onların üzerine bekçi göndermedik. ( üzülme. Onların işini bize bırak).” ( Nisa: 80)

Konu sakaryalı2754 tarafından (16.11.08 Saat 03:36 PM ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 16.11.08, 03:21 PM   #15
sakaryalı2754
Kardeş

“ Bana ızdırap veren, yalnız islamın maruz kaldığı tehlikelerdir. Eskiden tehlikeler hariçten gelirdi; onun için mukavemet kolaydı. Şimdi tehlike içerden geliyor. Kurt, gövdenin içine girdi. Şimdi mukavemet güçleşti. Korkarım ki cemiyetin bünyesi buna dayanamaz. Çünkü düşmanı sevmez. Can damarını koparan, kanını içen en büyük hasmını dost zanneder. Cemiyetin basiret gözü böyle körleşirse. İman kalesi tehlikededir. İşte benim ızdırabım, yegane ızdırabım budur. Yoksa şahsımın maruz kaldığı zahmet ve meşakkatleri düşünmeye bile vaktim yoktur. Keşke bunun bin misli meşakkate maruz kalsam da iman kalesinin istikbali selamette olsa.”
Bediüzzaman
Okunmamış 18.08.09, 04:34 PM   #16
MB_1
Kardeş

MB_1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 5
MB_1 is an unknown quantity at this point
icon37[1] Cevap: RESULUM KAİNATI SENİN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE YARATTIM

Alıntı:
sakaryalı2754´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
varsayalımki uydurma sizin kazancınız ne oldu. elinize ne geçti.

Ama uydurma bir hadis değilse sizin haliniz ne ola acaba.
Kardeş arkadaşın dediği doğrudur .Bu söz uydurmadır.Yani Allah(c.c.) şimdiye kadar söylediği sözlerin hangisi kur'nada yer almamış
Diyelim ki Allah(c.c.)öyle bir söz söyledi Efendimiz vefat etti e ne olacak şimdi dünyanın ortadan kaybolması lazı deilmiydi?Hani hala ortadayız ve yaşıyoruz.

Lütfen islam dostları sözleri saptırmayalım
Allah(c.c.) iftira atmayalım!!!
MB_1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 18.08.09, 09:32 PM   #17
MustafaSelman
Araştırmacı Yazar

MustafaSelman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3
37 Mesajına 43 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 9
MustafaSelman is on a distinguished road

Alıntı:
MB_1´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kardeş arkadaşın dediği doğrudur .Bu söz uydurmadır.Yani Allah(c.c.) şimdiye kadar söylediği sözlerin hangisi kur'nada yer almamış
Diyelim ki Allah(c.c.)öyle bir söz söyledi Efendimiz vefat etti e ne olacak şimdi dünyanın ortadan kaybolması lazı deilmiydi?Hani hala ortadayız ve yaşıyoruz.

Bunlar gerçekten küstahça ve cahilce sözler. Şimdi MB_1 rumuzlu bu kişi, bu mealdeki hadisleri rivayet ve tasvip eden yüzlerce büyük alime hakaret ediyor...

Edeb yahu!

Not: Bu şahsın mezkur hadisi yalanlamak için yürüttüğü "mantık" baz alınarak zeka seviyesi hakkında bir yorum yapmak mümkün. Ama, burada duruyorum.

Konu MustafaSelman tarafından (18.08.09 Saat 09:38 PM ) değiştirilmiştir.
MustafaSelman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 18.08.09, 09:44 PM   #18
MustafaSelman
Araştırmacı Yazar

MustafaSelman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3
37 Mesajına 43 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 9
MustafaSelman is on a distinguished road

Alıntı:
KALO´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
SLM.
RESÜLÜM KAİNATI SENİN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE YARATTIM (kudsi hadis)

KAYNAĞINI BİLEN VARMI.?
Şuraya da bakılabilir:

MustafaSelman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 18.08.09, 10:32 PM   #19
Mekselina
Guest

Mekselina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bezelye beyinleri basmıyor diye,hadîs-i şerifleri ve hadîs-i kudsîleri reddeden geri zekalılara diyecek söz bulamıyorum.
Öf...Bu kırımkongo keneleri nereden buluyor bizim güzelim sitemizi ya...
İyi bir kene ilacı bulmamız gerekecek!!!
Okunmamış 19.08.09, 02:12 AM   #20
cahid
Kardeş

cahid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 157
179 Mesajına 322 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 10
cahid is on a distinguished road

Alıntı:
MB_1´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu sözleri bilinçli olarak mı söylüyorsun yoksa cehaletinden mi kaynaklanıyor pek anlamış değilim..! Ama en azından şunu biliyorum ki Hadis-i Kudsi diye bir kavramdan yazık ki bihaber yaşıyorsun..! Misal verilecek olursa Buhari'de geçen bir hadis-i kudsi Ebu Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, "Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur" dedi: "Her kim bir dostuma düşmanlık ederse, ben de ona karşı harb ilan ederim. Kulum kendisine farz kıldığım şeylerden, -benim katımda daha sevimli herhangi bir şeyle- bana yakınlık kazanamaz. (Farzlardan sonra) Kulum bana nafile ibadetlerle durmadan yaklaşır, nihayet ben onu severim. Kulumu sevince de (âdeta) ben onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli ve yürüyen ayağı olurum. Benden her ne dilerse, onu mutlaka veririm; bana sığınırsa onu korurum." Kur'an'da yer almayan hiçbir şey beni bağlamaz türü yaklaşımlar tamamıyla hamakattir..! Eblehliğin (aklı kıtlık) son haddidir..! Çok iyi biliyorsunuz ki Kur'an'ı Kerim'de pek çok ayette arapça olarak "Kul Etiullahe Ve'r-Rasul" mealen: "De ki : Allah'a ve Resulüne itaat edin" ifadesi yer almaktadır..! Resul'ün getirdiğine muhalefet etmek ya da inkar etmek Allah'ı (c.c.) inkar etmek gibidir..!

Anonymous nick'li arkadaşa gelince söylediğin ayetlerin hiçbirisi bu hadis-i kudsi ile çelişmez..! Dünya imtihan dünyasıdır..! Herkes takvası nisbetinde yaptıklarının karşılığını görecektir bunda kimsenin şüphesi yok..! Bu Hadis-i Kudsi Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) faziletine dairdir..! Yukarıda bazı ayetlerde geçen ibarede de Allah (c.c.) kendisiyle birlikte Resulü'ne itaati emrederek O'nun şerefini , faziletini izhar ediyor..!

"Allah'ın (c.c.) Kur'an'da zikretmediği söz Allah (c.c.) tarafından söylenmemiştir" gibi bir söz cehaletin tam anlamıyla son noktasıdır. Şimdi bildiğiniz üzere Kur'an-ı Kerim'de "... Biz Kitap'ta hiç bir şeyi noksan bırakmadık, sonra onlar Rablerine toplanacaklardır." (Enam Suresi, 38) ayeti mevcuttur..! Elbette noksan birşey yoktur ama herkes anlayışı nisbetinde idrak edebilir..! Ha şimdi gelelim senin bu söz Kur'an'da yoktur iddiana..! Yukarıda zikrettiğimiz üzere Allah (c.c.) Resulü'ne de (s.a.v.) itaati emrediyor..! Resul-i Ekrem de bu sözü bize naklettiğine göre bu iddian batıldır..!

Şimdi Resul-i Ekrem (s.a.v.) vefat etti diye bu Hadis-i Kudsi'ye göre insanlığın yok olması lazım diyorsun..! Muhterem şimdi hadisin metninde ne geçiyor?: "Sen olmasaydın Kainatı yaratmazdım" Ben bu metinde sen vefat edince kainatı yok edeceğim gibi bir ibare göremiyorum..! Böyle bir fikre nasıl ulaşabiliyorsun hiç anlayamıyorum doğrusu..! Ya gerçekten çok eblehsin..! Ya da art niyetlisin..!

Meselenin ilmi boyutuna gelince vahiy ana hatlarıyla 2 kısıma ayrılır..! Vahy-i Metluv ve Vahy-i Gayri Metluv..! Vahy-i Metluv'a örnek Kur'an'ı Kerim'dir..! Vahy-i Gayri Metluv ise hadis-i kudsiler ve hadis-i şeriflerdir..! Buna delilimiz ise Necm Suresi 4.âyettir ki Mealen: "O, kendi arzusu ile söylemez, o (söylediği), kendisine vahyedilen bir vahiyden başka bir şey değildir."

Sonuç olarak hakkında ilim sahibi olmadığımız konularda rasgele görüş beyan etmeyi marifetmiş gibi görmeyelim..! Bu anlamda birçok İslam alimine ilmin tarifi sorulunca cevaben: "La edri" demişlerdir ki "Bilmiyorum" anlamına gelir. Yani bilmiyorum demeyi bilmeyen kimse hakikate cahildir..!

Allah'a (c.c.) ve Resulü'ne (a.s.) tabii olanlara selam olsun..! Rabbim ilmimizi arttırsın..! Bize doğruyu yanlıştan ayıracak bir anlayış (firaset) versin..! Allah'a (c.c.) emanet olun..! Vesselam..!

Söz ağızdan çıkana kadar senin esirindir. Ağızdan çıktıktan sonra sen onun esiri olursun. [Hz. Ali (k.v.)]

cahid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Tags
hÜrmetİne, kaİnati, resulum, senİn, suyu, yarattim, yÜzÜ

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler