Geri git   ForumAnkebut İslami sohbet,Kuran,Tefsir ve Fıkıh Paylaşım Merkezi > TARİH MECMUASI > Tarih Araştırmaları
Kayıt ol YardımBağış Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Yeni Konu aç  Cevapla
Seçenekler
Okunmamış 28.12.06, 05:38 PM   #1
kolcu
Guest
 
kolcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: n/a
Üye No:


Seviye: []
Aktiflik: /
Güç: /
Deneyim: %

Standart Endülüs neden yikildi?

M. Necati Özfatura

Milletler ve devletler canli organizmaya benzerler. Milli ve dini degerlerinden koparak dis güçlerin saldirilarina karsi bagisikligini kaybeden bir devlet ve millet tarihten silinmeye mahkumdur.
Bir virüs ya da mikrop bedeni ve bagisikligi zayif birini öldürdügü gibi; milli ve manevi degerleri erozyona ugrayan devlet ve milletlerin ya$amasi mümkün degildir. Tarihte çok sayida Türk imparatorlugu, devlet ve beyliklerinin tamamina yakini milli ve manevi degerlerinden, öz kimliklerinden koptugu için yikilmistir.

Tarik Bin Ziyad komutasindaki Müslümanlar 711 yilinda Ispanya'ya çiktilar. Ve 3 yil içinde Ispanya'nın tamamına yakınını feth ettiler. Hiristiyanlar daglik bölgeye çekildiler.

732 yilinda Endülüs Devleti Güney Fransa'yi feth etti. Ve Paris'e 100 km. yaklasti. 732 yilinda Endülüs'ün kazandigi Balat'u$ $üheder Sava$indan sonra Endülüs disa degil içe dönük hale geldi. Yani cihadi birakti. Iç sava$ ve iktidar kavgasina basladi. Berberiler isyan ettiler. Ve Araplari katlettiler.
$amiyyün- Belediyyün Sava$lari (iç sava$) 10 yil devam etti. Yeni kurulan Taife Sultanlari ile Endülüs bir yigin beyliklere bölündü. Müslüman sultanlar kendi aralarinda sava$irken Ispanyollardan yardim aldilar. Isbirligi yaptilar. Müslümanlar zayiflayinca 3 bin ya da 300 Ispanyol, Asturias kralligini kurdu. Hiristiyan dünyasi bu kralliga yardim ve destek oldu. Kisa zamanda Müslümanlar feth ettikleri topraklarin yarisini Hiristiyan kralliga terk etmek zorunda kaldi. Bu küçük Hristiyan kralligi ile cesaretlenen Hiristiyanlar Müslümanlarin Ispanya'dan atilmasi için bir hedef ve ideale sebeb oldular. Hiristiyanlar bu ideale "Reconquista" adini verdi.

Endülüs'ün yikilisinda; dini bütünlük kayboldu. Merkezi otorite yok oldu. Güçlü ordu ortadan kayboldu. Bu $artlar altinda Endülüs Müslümanlari yorgun düstü. Endülüs Müslümanlarinin dini, milli, sosyal ve kültürel dokulari bozulmaya basladi. Ilk yillarda Hiristiyanlara tesir eden Müslümanlar bu sefer Hiristiyanlarin etkisi altinda kaldilar. Kiz alip kiz verdiler. Bu çözülme üst yöneticilerde de oldu. Benü kasi Emiri Musa bin Musa kizini Navarra kralina verdi. Kardesinini kizini da Kral Wannaca ile evlendirdi. (Müslüman bir kiz Müslüman olmayan biri ile evlenince Islamdan çikar. Günümüzde bu tehlike yaygindir. Sirplarin 'Miloseviç'in' Bosna'da katliamindan önce ayni hata i$lenmi$ idi.)

Daha sonra Endülüs yöneticileri kiyafetlerini Hiristiyanlar gibi yaptilar. Endülüs emirlerinden Ibn Merdeni$ elbiselerinin yaninda atinin egerine kadar Hiristiyan kontlarina benzedi.

(El- Abbadi, el- A'yad 146)da yazdigina göre: "Endülüs'ün halki Hiristiyanlarin yilbasi kutlamalarina istirak etmekle kalmiyor. Toplumda içki alemleri revaç buluyordu. Hatta bazi yörelerde ha$ha$ (uyusturucu) kullanimina rastlaniyordu." Endülüs emirlerinden I. Hakim'in i$ret meclislerine agirlik vermesi, halkin sevdigi takva ehli alimlere ilgi göstermemesi Rabad isyanlarina sebeb oldu. Kurtuba dogumlu Ibn Rü$t (1126) Endülüs'te Aristo'nun varisi oldu. Aristo'nun eserlerini $erh etti ve ehl-i sünnet itikadini tahrip etti. Vahye karsi akli öne çikardi.

Osmanliyi yikmakla, hak din Islami bozmakla görevli Türkçe, Arapça ve Farsça'yi ana dili gibi bilen Ingiliz ajani Hempler "Hatiratim" isimli eserinde (sayfa 45) "800 yillik Endülüs'ü $araba alistirarak, aralarina fitne ve fesad sokarak, Kur'an-ı Kerim ve diger Islam kaynaklarini (sünnet, icma-i ümmet ve kıyas-ı fukahayı) tartisir hale getirerek ve dinlerinden kopararak yiktik ve topraklarini isgal ettik. Osmanliyi ve digerlerini de bu silahlari kullanarak yikacagiz." demektedir.

Anlayana bir cümlenin dahi yeterli olacagina inaniyorum...
Not: Okuyucularimin Mübarek Kurban Bayramlarini tebrik ederim. Duaciyim, dualarinizi beklerim.

  Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 28.12.06, 05:43 PM   #2
kolcu
Guest
 
kolcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: n/a
Üye No:


Seviye: []
Aktiflik: /
Güç: /
Deneyim: %

Standart

Gönül Bahçesi
Mehmet Oruç

Endülüs fâciâsının sebebi

Bugün de, İspanya’da Müslümanların hoşgörüsüne, medeniyete hizmetlerine karşılık Hıristiyanların yaptıkları barbarlıklardan ve Endülüs Devletinin yıkılış sebeplerinden bahsetmek istiyorum.

Hıristiyan İspanyollar, Endülüs devletini yıkınca, görülmemiş bir vahşet ile ilim merkezi olan Endülüs’teki Müslümanları yok ettiler. Sonra da eşsiz sanat eserlerini tahrip ettiler ve bu arada şâheser câmiyi yıkmaya başladılar. Önce minârelerdeki altın ve zümrütle işlenmiş nar şeklindeki başlıkları indirerek yağma ettiler.

Tavandaki o haşmetli, güzel tahta süsleri söktüler. Yerdeki güzel mermerleri kırıp parçaladılar. Yerlerine âdî taşlar dizdiler. Duvarlardaki bütün güzel süslemeleri yerle bir ettiler. Sütunları yıkmaya çalıştılar. Fakat, ancak bir kısmını devirebildiler. Geri kalan sütunları kireçle badana ettiler.
Nihâyet, en son bir vahşet olarak, 1523 senesinde câminin içine bir kilise yapmaya karar verdiler. Bunun için, o zaman İspanya ve Almanya İmparatoru olan 5. Charles’ten izin istediler. Aldıkları bu izin ile kilise yapmak için, birçok sütunlar daha yıkıldı. Yapılan kilise, câminin ortasında haç şeklinde 52x12 metre ebâdında çirkin bir binâ olarak kendini gösterdi. Charles, bizzat Kurtuba’ya gelerek bu kiliseyi gördü. Çok üzüldü ve:
Yaptığınız vahşeti görünce, size bunun için izin verdiğime çok pişman oldum. Dünyada bir benzeri bulunmayan, bu güzel eseri böylece tahrip edeceğinizi bilseydim, size müsaade etmez ve hepinizi cezâlandırırdım. Yaptığınız bu çirkin kilise, eşi her yerde bulunan âdî bir binâdan ibârettir. Hâlbuki, bu haşmetli câminin bir benzerini yapma imkânı yoktur” dedi.

Bugün bu haşmetli binâyı ziyâret edenler, harap olmasına rağmen, İslâm mimârîsinin bu büyük eserinin güzelliği, büyüklüğü karşısında hayrân kalmakta, ortada bir cüce gibi görünen kilisenin hâline acımakta ve böyle bir haşmetli eserin bu hâle gelmesine müteessir olmaktadırlar.
Şimdi de, bu muazzam medeniyetin birkaç bin çapulcu ile nasıl yok edildiği üzerinde duralım. Müslümanların bu yıkımda, ne derece sorumlulukları vardı?

Endülüs Emevi Devleti’ni ayakta tutan, yaşatan, büyük ve başlıca kuvvet, îmân kuvveti idi ve İslâm dîninde, çok kuvvetli bulunan adâlet, iyilik, doğruluk ve fedâkârlık kudreti idi.

Önceleri Müslümanlar bu kuvveti dinlerinden alıyorlardı. Dinin emrettiği şekilde yaşadıkları için her işlerinde başarı sağlıyorlardı. Fakat sonra, İslâm ahlâkını, Allahü teâlânın emirlerini bıraktıklarından, hattâ Ehl-i sünnet i’tikâdını bozarak, İslâmiyeti içerden yıkma gafletine düştüklerinden Pirene dağlarını aşamadılar. Ümeyye devleti böylece çöktü.
Sözde Müslüman olup da, Allahü teâlânın emirlerine uymamanın cezâsını buldular.

Vaki olanda hayır vardır. Olanlardan ibret almak lazımdır. İspanya fâciası olmasaydı, felsefeci İbnürrüşd’ün ve İbni Hazm’ın bozuk fikirleri, belki din ve îmân hâlini alıp dünyaya yayılacak, bugünkü hazîn levha, yüzlerce sene önce meydana çıkacaktı.

Zaten tarihî hadiselere kronolojik olarak bakıldığında, beşeriyeti ıstıraptan, felâketten kurtaran, Fâtımîler, Resûlîler gibi, İslâm ismini taşıyan, îmânı ve ameli bozuk devletler olmamış Emevîler, Tîmûroğulları ve Osmânlılar gibi, Ehl-i sünnet olan ve dînine sarılan milletler olmuştur.

Bunlar, İslâm ilimlerinin din ve fen kollarında insanlığa ışık tuttular. Fakat, ne yazık ki, sonraları, bunlarda da İslâmiyet gevşemeye başladı. Devlet başkanlarını şehîd ettiler. Birçok önemli işler, din câhillerinin, masonların baskısı altında kaldı. Allahü teâlânın emrettiği gibi sevgiyi saygıyı terkettiler, çalışmayı bıraktılar.

Bozuk, batıl inancın uzun süre ayakta kalması mümkün değildir.
Osmanlı’nın uzun süre ayakta kalmasının sırrı işte buradadır. Ehli sünnete sahip çıktıkları için altı asır hüküm sürdüler.

  Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 19.06.07, 11:18 PM   #3
Mirliva
Kardeş
 
Mirliva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
Mesajlar: 1.210
Üye No: 12889

Tesekkür: 40
180 Mesajına 340 Teşekkür Aldı

Seviye: []
Aktiflik: /
Güç: /
Deneyim: %

Tesekkür: 40
180 Mesajına 340 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 11 Mirliva is on a distinguished road
Standart Cevap: Endülüs neden yikildi?

Orta asyada once gonuller fethedilmisti,bak hala musluman,ama endulus oyle degil,savasla fethedilmisti

Mirliva isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 23.06.07, 11:53 PM   #4
glsm
 
glsm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 275
Üye No: 14688

Tesekkür: 0
1 Mesajına 1 Teşekkür Aldı

Seviye: []
Aktiflik: /
Güç: /
Deneyim: %

Tesekkür: 0
1 Mesaja Tesekkür Edildi
Tecrübe Puanı: 10 glsm is on a distinguished road
Standart Cevap: Endülüs neden yikildi?

Alıntı:
kolcu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bozuk, batıl inancın uzun süre ayakta kalması mümkün değildir. Osmanlı’nın uzun süre ayakta kalmasının sırrı işte buradadır. Ehli sünnete sahip çıktıkları için altı asır hüküm sürdüler.
Allah razı olsun.

__________________
Canı “Cananı” için sevsen “Cananı” sever; Canı için kim ki “Cananı” sever,canı sever..
glsm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Son bir ayda Azerbaycanda kac tane cami baglandi ve yikildi abdulkadir Haber Arşiv 3 18.05.09 02:26 PM
İnsanlar Neden Kötü? Peki Neden İyi? *Kayıp Elçi* Edebi Yâd 0 01.01.09 11:49 PM
ENDÜLÜS EMEVÎ DEVLETİ Anonymous İslam Tarihi 0 26.01.06 04:41 PM

 

 
Toptan Duvar Kağıdı
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247