Türkiye Hafızlarının Kayıtları(Qaries from Turkey) Türkiye'den Davudi Sadalar

Seçenekler
Okunmamış 29.06.07, 03:41 PM   #1
Ab-ihayaT
Guest

Ab-ihayaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Hafız Celal Yılmaz

Mersiyehan Celal Yılmaz: Mersiye denilince akla önce Kerbela gelir
forumankebut.net - Hafız Celal Yılmaz
acaba üstadin ses kayıtları elinde olan kimse var mı ?
Okunmamış 29.06.07, 05:18 PM   #2
musvir

musvir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 225
20 Mesajına 37 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 9
musvir is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Hafız Celal Yılmaz

Kendisi Tekke musikisinin efsanesi olan Hüseyin Sebilci Efendi'nin yaşayan tek talebesidir. Kıymeti bilinmeyen cevherlerdendir.
Kuran okuyuşunu dinlemek bir kaç defa nasib oldu. Ama ne yazık ki elimde hiç kaydı yok.
Özellikle hicaz makamında okurken M. İsmail'e o kadar benziyor ki hayret edersiniz.
Eğer arzu ederseniz bende Sebilci'nin bir kaç kasidesi ve 1914'ten bir gazeli var.
musvir isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 30.06.07, 05:11 PM   #3
Ab-ihayaT
Guest

üstad ne güzel dinledigine göre bize efsanenin kayıtlarınıda bulabilirsin demektir hatta bizzat kendisinden alabilmek ve bu vesile ile tanışmanı isterdim bu arada bizde senden istifade ederdik ....
Okunmamış 30.06.07, 05:36 PM   #4
musvir

Efsane derken Hüseyin Sebilci Efendi'yi kasdetmiştim.
Bilirsiniz bu işler biraz usta çırak ilişkisine bakar. Celal hoca kaynağı çok güzel seçmiş. Çoğu kandil Zeytinburnu ilçesindeki Seyyid Nizam camiindeki kandil programına katılıyor. Ben de orada dinlemiştim. Duyduğuma göre son zamanlarda Kur'an Ziyafetilerine katılıyormuş. Kısmet olursa ilk fırsatta Kuran kaydını alıp sizlerle paylaşırım.
Okunmamış 01.07.07, 06:56 PM   #5
Ab-ihayaT
Guest

Alıntı:
musvir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Efsane derken Hüseyin Sebilci Efendi'yi kasdetmiştim.
Bilirsiniz bu işler biraz usta çırak ilişkisine bakar. Celal hoca kaynağı çok güzel seçmiş. Çoğu kandil Zeytinburnu ilçesindeki Seyyid Nizam camiindeki kandil programına katılıyor. Ben de orada dinlemiştim. Duyduğuma göre son zamanlarda Kur'an Ziyafetilerine katılıyormuş. Kısmet olursa ilk fırsatta Kuran kaydını alıp sizlerle paylaşırım.
her ikji üstadın da ne tür olursa olsun tüm kayıtlarını isterim ... ilahi kaside mersiye kuran ezan.... çünkü bu zatların tavırları olan üstü hepsinde de size tavsiyem bir celal hocadan mevlid dinleyin...
Okunmamış 02.07.07, 08:55 AM   #6
Jerusalem
Guest

Jerusalem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sebilci Hüseyin Efendi'den İlahiler:

Gel Sürelim Demi
[Linki sadece üyelerimiz Görebilir. Üye olmak için tıklayınız...]

Meded-1

Meded-2

Güller Sümbüller

İstediğim Haktır Benim

Demedim mi

Neyleyeyim Dünyayı

Hafız Celal Yılmaz en son 30 Mayıs 2007 de Menderes İlçe Müftülüğünün bir programına Ekrem Nalbant ile birlikte katılmış...
Okunmamış 02.07.07, 10:35 AM   #7
musvir

Sebilci'nin youtube de verilen kayıtların sesiyle çok oynanmış tam belli olmuyor.

şunu dinlerseniz nasıl bir deha olduğunu daha net anlayabilirsiniz.

Bende orijinal zikir ayininden alınmış kasedi var. Onu dijitalleştirip inşallah istifadenize sunacağım. Fakat bir iki gün beklemeniz gerekebilir.

şurada da 1914'te okuduğu bir gazel var:
Okunmamış 04.07.07, 06:11 PM   #8
Ab-ihayaT
Guest

Allah Razı olsun güzel hizmet için ....musvir ve alpaslan
Okunmamış 21.07.07, 12:40 AM   #9
musvir

İlk kandilde Celal hoca'nın Kuran kaydını alacağımı söylemiştim. Maalasef İstanbulun trafiğine yakalandık Kuran faslının ancak sonuna yetişebildim. İnşallah Miraç kandilinde bunu telafi ederiz. Ama mevlid okudu onu kaydettik. Özür mahiyetinde kabul edin.
Okunmamış 21.07.07, 09:06 PM   #10
Ab-ihayaT
Guest

Alıntı:
İlk kandilde Celal hoca'nın Kuran kaydını alacağımı söylemiştim. Maalasef İstanbulun trafiğine yakalandık Kuran faslının ancak sonuna yetişebildim. İnşallah Miraç kandilinde bunu telafi ederiz. Ama mevlid okudu onu kaydettik. Özür mahiyetinde kabul edin.

dün celal hocanın eski bir eniştesiyle konuştum.. üstad için bulunmaz bir ses dedi muhteşem kendisinin ailevi bağları kesildiği için kayıtlarını da teslim etmiş.. ancak hazine gibi bir sedasının oldugunu iftiharla beyan etti...

bu kaydını da dinledim hele o 2. dakikdan sonrası o hüzün o ses Allahım bulunmaz bir inci gibi... türkiyenin taha elfeşnisi seyyid nakşibendi kesinlikle celal hafızdır...
Okunmamış 17.10.07, 12:33 PM   #11
frkdede
Guest

frkdede - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arkdaşlar Üstadı cok severim..Kendisi,rahmetli İsmail Biçer,İbrahim Peker Hocamızla sünnet dügünüme ta makedonyaya gelmişti evimde 3 gece ağırlamıştım hatta beraber ilahi okumuşluğumuz vardır...Bende araştrdım fakat hiçbişey bulamadım..Sadece kendimin kaydettiği bir ezan var Celal Yılmaz hocamın..Ancak ezan yarıdan başlıyo dinlemek isteyenler indirebilir...uzantısı wma..acmassa bana burdan yazabilrsiniz...
Okunmamış 17.10.07, 02:27 PM   #12
Ab-ihayaT
Guest

Alıntı:
frkdede´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkdaşlar Üstadı cok severim..Kendisi,rahmetli İsmail Biçer,İbrahim Peker Hocamızla sünnet dügünüme ta makedonyaya gelmişti evimde 3 gece ağırlamıştım hatta beraber ilahi okumuşluğumuz vardır...Bende araştrdım fakat hiçbişey bulamadım..Sadece kendimin kaydettiği bir ezan var Celal Yılmaz hocamın..Ancak ezan yarıdan başlıyo dinlemek isteyenler indirebilir...uzantısı wma..acmassa bana burdan yazabilrsiniz...
tanýþýklýgýnýz var ise direk kendisinden kayýt isenizde bizde faydalansak nasýl olur.. özellikle kerbela ile ilgili mersiyelerini ezan okuyuþlarýný ve kuran kayýtlarýný
Okunmamış 17.10.07, 04:04 PM   #13
musvir

Alıntı:
frkdede´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah razı olsun çok makbule geçti.
Özellikle elinize Kuran-ı Kerim kaydı geçerse lütfen paylaşın.
Okunmamış 20.10.07, 02:01 AM   #14
frkdede
Guest

frkdede - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
Ab-ihayaT´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
tanýþýklýgýn&yac ute;z var ise direk kendisinden kayýt isenizde bizde faydalansak nasýl olur.. özellikle kerbela ile ilgili mersiyelerini ezan okuyuþlarýný ve kuran kayýtlarýný
Kardeşim son olarak kendisiyle 9 sene once gorusmustum ve daha 9 yaşındaydım ayriyetten makedonya vatandaşıyım...Ama mersiyelerini bulmayı cok isterim...
Okunmamış 14.06.08, 10:55 PM   #15
EliflaMMim
Guest

EliflaMMim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bir gelisme yok mu bu konu da kardeşler...
Okunmamış 14.06.08, 11:57 PM   #16
tertil
Guest

tertil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

vay gafil başım nasıl göremedim bu başlığı
Okunmamış 28.08.08, 11:18 AM   #17
Ab-ihayaT
Guest

Hafız Celal Yılmaz ile

Düdükle ney’in farkını bilmeyen insanlar, tasavvuf musikisi yapıyor...

Ramazan’da yeniden gündeme gelen tasavvuf müziği tartışmalarına, tekke müziğinin en önemli temsilcisi Hafız Celal Yılmaz yeni bir boyut kazandırdı: “Bırakın müziği, okudukları eserin sözlerini bile bilmiyorlar.”
Mevlidhanlık, gazelhanlık ve mersiyehanlık İslam dünyasında yüzyıllardır devam eden gelenekler. Bir medeniyetin duygularını musikiyle yoğurup devam ettiren bu gelenek, neredeyse unutuldu. Popüler kültürün etkisi ile farklılaşan müzik tercihleri, İslam coğrafyasında zenginleşip gelişen bu damarı yavaş yavaş kurutuyor. Bir zamanlar çok önemli bir yere sahip olan cami musikisi ise artık din görevlileri tarafından bile tam anlamıyla bilinmiyor. Bu geleneği ayakta tutmaya çalışan az sayıdaki ustadan biri de Hafız Celal Yılmaz. Meşhur Sebilci Hüseyin Efendi’nin hayattaki son talebesi olan ve onun tarzını devam ettiren Celal Yılmaz, bu tarzda mersiye, mevlid, naat, kaside gibi türleri okuyor. Celal Hoca ile unutulmaya yüz tutan bu geleneklerden İslam’ın musikiye bakışına, oradan tasavvuf ve Ramazan musikisine kadar birçok önemli konu üstüne konuştuk.

Müziğin sizin için anlamı, hayatınızdaki yeri nedir, bu kültürü nasıl kazandınız?

Musiki ruha hitap eder. Kur’an’ın sesle süslenmesini emir buyurur Efendimiz. Musiki, Hazreti Adem’den beri vardır. Ninem, bana hicaz makamından ninni söylerdi. Bunlar kulağıma işlemişti. Çocukken rüzgârın, yaprakların musikisini dinler, hislenirdim. Hayat musikisiz olmaz. Güzel bir sözle, güzel bir sesle, güzel bir vecheyle aktarılan şeyler çok daha kalıcı oluyor. Bu işin aslı muhabbettir. Ben eski dergâhlardan yetişme insanlara, eski zâkirbaşılara yetiştim. Şimdi zevk-i selim sahibi insan kalmadı. Ben, yıllarca sabah ezanını, tekkede uyumadan okuduğumu bilirim. Bu insanlar işine, okula gitmez mi? Herkes kalkar, uyumadan işine gider. Bu nasıl bir zevk, nasıl bir şevktir?

Günümüzde tasavvuf musikisiyle uğraşanlar bu geleneği sürdürebiliyor mu?
Düdükle ney arasındaki farkı bilmeyen insanlar, bugün tasavvuf musikisi yapıyor. Önüne gelen, tasavvuf musikisi grubu kuruyor. Bunların hiçbiri tekke musikisi değildir. Türkünün bestesine sözleri giydirip buna tasavvuf musikisi diyorlar. Musikiyi bırakın, okudukları güfteyi de bilmiyorlar. ‘Kurban olam şah-ı resul’ diye okuyor. Şah-ı rusüldür, cemi’dir. Mevlid’de ‘sen ki’ yerine ‘Sanki mirac eyleyip ettin mirac’ diyor. Sanki mirac ettin ne demek? Bu küfürdür. ‘Merhaba bülbül-i bâgî cemal’ diyor. Bâgî, şâkî demek; bağı, yani cennet bahçesi. Bir gün yanlış yapan birine söyledim. "Celal Hocam sen olmasaydın kızardım." dedi. Ben olsaydım elini öperdim. "Ayet değil, hadis değil." dedi. Ayet, hadis değil, ama bir ayet meali, bir hadis meali. Toplum da bunları bilmiyor. Bugün cenazede cenaze musikisi icra etsen, bunlar ne yapıyor derler.
Bu müziğin gelecek kuşaklara aktarılması için bir şeyler yapılıyor mu? Önceleri Enderun’da öğretilirmiş, daha sonra Darülelhan’da öğretilmiş. Böyle giderse bu iş kopar. Yetiştirecek insan yok. Bu işe Diyanet, devlet el atmalı. Biz, bazı kurslara gidiyoruz. En azından kulaklarda kalması lazım. Musiki bizim ruhumuzdur. Bir adam bana telefon etti, ‘Sizinle tanışmak istiyorum.’ dedi. Görüştük. ‘Felç geçirdim, doktorlar ağır dediler. Çocuklar bir televizyon getirdiler. Mirac gecesiydi, siz miraciye okuyordunuz. Bana o kadar tesir etti ki hıçkıra hıçkıra ağladım. Hıçkırırken hastalığım açıldı. Doktorlar sabah hayret etti.’ dedi. Bu, okuyan ve dinleyen arasındaki etkilenmedir. Peygamber Efendimiz (sas) namazdan sonra neden cemaate döner? Cemaatle alışveriş yapmaktır bu.

Çoğu zaman din görevlileri de musiki eğitimi almadıkları için eleştiriliyor...
Elli senedir tanıdığım meslektaşlarım var. Elli senedir kendini geliştiremez mi insan? Arkadaşlara tavsiyem şu olmuştur: Çirkin ses olmaz. Allah çirkin ses yaratmadığına göre sende bir noksanlık var demektir. Bir müezzin efendi ezana başlamadan evvel "Destur yâ Hazreti Allah, yâ Seyyidî yâ Resûlallah, yâ Mevlânâ Ebâbekir Sıddîk. Destûr yâ Bilâl-i Habeşî, Ümmü Mektûm, Sa’dü’l Karaz" demeden, bir Fatiha okumadan, onların ruhunu şâd etmeden, onlarla ünsiyyet kurmadan ezan okuyamaz. Şimdi o güzelliklerin içinde yetişen insanlar kalmadı. Yine de kıyıda köşede bazı kıymetli insanlar var. Devlet araştırıp bunları bir araya getirmeli. Din görevlilerini haftada bir gün bir araya getirip ‘tavır’ öğretmeli. Radyo programında soruyorlar, ‘Hocam talebeniz var mı?’ Tâlip yok, kapılarını çalıp öğretecek değilim. Adam iki ilahi söylüyor, televizyona çıkıyor. Şimdi kurslarda yetişen ne kadar hafız varsa Mısırlı hafızları taklit ediyor. Bunu da severim, ama taklit olmaz. Kendi tavrımız kayboluyor.

Bu müziği geleceğe sadece nota ile taşımak mümkün mü?
Bunu sadece notayla nakletmek mümkün değildir. Aslını korursun, tavrını koruyamazsın. Tavrını muhakkak hocadan öğreneceksin. İncelikleri notaya girmez. Tekke tavrında, zikrin temposuna göre okuyuşunu değiştireceksin. Beste başkadır, tekke tavrı başkadır. Mersiye okuyan yok şimdi. Mahfil musikisini bilen kalmadı. Mahfil musikisi nedir? İmam efendi hutbede hulefa-i raşidîni sayarken ‘Ebâbekri’s Sıddîk’ der. Arkadan müezzin ‘Radıyallahü teâlâ anh’ der. Bu bir berekettir, bir peygamber sofrasıdır.

İslam’ın musikiye bakışı nasıl?
İslam her şeyin güzelini tavsiye ettiği gibi bu konuda da en iyisini ister. Yapılacak musikinin insan ruhuna hitap ve tesir etmesini, güzel sonuçlar ortaya çıkarmasını öğütler. Bazıları bir cami musikisi olmadığını söylüyor. Bu tamamen yanlış. Öyle yozlaşmışız ki; cami musikisi denince sadece Mevlid akla geliyor. Gerçi Mevlid’i bile doğru dürüst okuyan yok. Eskiden cemaat namazda okunan makamdan hangi rekatın kılındığını anlarmış. Bu kültürden uzaklaştık. Masal gibi geliyor böyle şeyler artık.

Ramazan ayına has bir musiki var mı?
Ramazan’a has bir musiki vardır tabii ki. Ama çoğu kimse bunu bilmiyor. Temcid, teravih musikisi Ramazan’a hastır. Temcid sahurda eda edilen bir musikidir. Ramazan’ın zevkini, orucun bir saltanat olduğunu anlatır. Bunu bilen kalmadı. Teravih, beş selamla kılınır, her selamın makamları ayrı ayrıdır. Teravih ‘rast’ ile başlar. Arkasından ‘saba’, arkasından ‘hüseyni’, arkasından ‘evic’, onun arkasından ‘acemaşiran’ okunur. Bu beş usûl bittikten sonra vitr-i vacipte ‘gerdaniye’ makamından okuyacaksın.

Bu gelenek şimdi yaşatılıyor mu?
Itri Hazretleri tertiplemiş, bugüne kadar devam ediyor. Nuruosmaniye Camii’nde, Karagümrük’te devam ettiğini duydum, çok sevindim. Süleymaniye Camii’nde de başlamış. Unutuldu deyip üzülüyoruz; ama aslına dönüş de var. Bir şeyin ayakta kalması talebe bağlıdır. “Bir albüm yapmam için arkadaşlar çok ısrar ediyor. Musikiye has tavırların doğru olarak duyulması, bilinmesi için benden albüm yapmamı istiyorlar. Fakat şu anda toplum pop tipi ilahi müziğine alışmış. Arabesk müziğin, pop müziğin üzerine ‘ilahi’ giydirme yapılmış. Şimdi ben bunların arasına tekke musikisini, tasavvuf musikisini sokarsam musikiye haksızlık etmiş olurum. Hata etmiş olurum. Çünkü kimse bu müziği dinlemeyi bilmiyor. Bunların arasında heder olup gitmesine gönlüm razı değil. Fakat gerçekten bu musikiye gönül veren gençler görürsem onlar için bir şeyler yapabilirim.”
Okunmamış 06.10.08, 12:08 PM   #18
davudi

davudi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 8
davudi is on a distinguished road

Celal Yılmaz yaşayan birisi. Bir çok kaydının olması gerekir. Elinde kayıt olan kardeşler bunları paylaşsa. Zira ben kendisini 1979 yılı idi zannederim Burdur -Bucakta bir mevlide gelmişti orada dinlemiştim. Kısaca müthiş idi. Elinde mevlid, kaside kaydı olan bunları paylaşsa Allah Rızası İçin. Şimdiden teşekkürler........
davudi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 09.10.08, 05:51 PM   #19
mücevvid

mücevvid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 12
11 Mesajına 27 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 8
mücevvid is an unknown quantity at this point

Alıntı:
Sebilci'nin youtube de verilen kayıtların sesiyle çok oynanmış tam belli olmuyor.

şunu dinlerseniz nasıl bir deha olduğunu daha net anlayabilirsiniz.

Bende orijinal zikir ayininden alınmış kasedi var. Onu dijitalleştirip inşallah istifadenize sunacağım. Fakat bir iki gün beklemeniz gerekebilir.

şurada da 1914'te okuduğu bir gazel var:
Maşaallah, musiki tarihimiz açısından son derece önemli bir ses ve yorum. Söyleyecek kelam bulamıyorum efendim, Allah razı olsun...
mücevvid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 24.07.09, 10:50 PM   #20
ecel_44
Kardeş

ecel_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
23 Mesajına 57 Teşekkür Aldı
Tecrübe Puanı: 7
ecel_44 is on a distinguished road

Celal Yılmaz Hocanın bir mevlid proğramında okudu görüntülü mevlidini sizlerle paylaşıyorum. İstifadeli olması dileğiyle...

ecel_44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Tags
celal, hafız, yılmaz

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler